Teatry z całej gminy zjechały do Smólska

2024-03-12

W gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Smólsku 12 marca, już po raz XIV odbyły się Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne.

Uczestników konfrontacji oraz zaproszonych gości przywitali pełniący obowiązki wójta gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Barbara Wojciechowska.

W tym roku swoje zdolności aktorskie zaprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Starym Bidaczowie, Bukowej, Dąbrowicy, Dereźni Solskiej, Gromadzie, Hedwiżynie, Korytkowie Dużym, Smólsku, Soli i Woli Dereźniańskiej. Motywem przewodnim tegorocznych konfrontacji były zwyczaje i obrzędy ludowe a spektakle oceniała komisja w składzie: Maryla Olejko i Lidia Grabowska. Po obejrzeniu wszystkich 10 spektakli komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Gromadzie za przedstawienie „Pasionki”, instr. Małgorzata Procner

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy za przedstawienie „Sobótkowe opowieści” instr. Anna Kiełbasa Ingrida Sokołowska, Monika Frąk

III miejsce ex aequo: Szkoła Podstawowa w Soli za przedstawienie „Jak to dawniej bywało” instr. Joanna Kunicka-Jung, Jolanta Kurzyńska, Szkoła Podstawowa w Dereźni za przedstawienie „Andrzejki” instr. Alicja Chołyst, Szkoła Podstawowa w Bidaczowie za przedstawienie „Hej sobótka, sobótka” instr. Joanna Portka, Agnieszka Rębacz.

Ponadto komisja postanowiła wyróżnić teatrzyk ze Szkoły Podstawowej w Smólsku, Korytkowie, Hedwiżynie, Woli Dereźniańskiej i Bukowej. Przyznano również cztery nagrody indywidualne za wyróżniające się kreacje aktorskie, które otrzymali: Kalina Jargieło ze SP w Dąbrowicy za rolę Babci w spektaklu „Sobótkowe opowieści”, Bartosz Cieśla ze SP w Gromadzie za rolę Franka w spektaklu „Pasionki”, Milena Jargieło ze SP w Bukowej za śpiew i oprawę muzyczną w spektaklu „Płaksiwa”, Paulina Różańska ze SP w Woli Dereźniańskiej za rolę Guślarza w spektaklu „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”. Dodatkowo komisja postanowiła wyróżnić chór z Woli Dereźniańskiej.

Spektakle nagrodzone podczas gminnych konfrontacji w Smólsku, czyli: teatrzyk z Gromady, Dąbrowicy, Soli, Dereźni i Bidaczowa, otrzymały jednocześnie nominacje na Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie, który odbędzie się 21 marca.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a nagrodzonym życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu. Kadrze pedagogicznej oraz wszystkim pracownikom szkoły w Smólsku, na ręce pani dyrektor szkoły Basi Wojciechowskiej składamy jeszcze raz wyrazy uznania za cały trud organizacyjny wraz z podziękowaniami za tak miłe i ciepłe przyjęcie.

• Teatry z całej gminy zjechały do Smólska