Zorza i Sąsiadeczki na Jesiennych Spotkaniach z Teatrem w Giedlarowej

2021-12-15

W dniach 11 – 12 grudnia w Giedlarowej odbyły się Jesienne Spotkania z Teatrem. Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej w pierwszym dniu spotkań zaprezentowały się dwa zespoły z Gminy Biłgoraj. Zespół „Zorza” z Dereźni zaprezentował autorskie widowisko pt. „Poratujcie Kumo”, wg scenariusza członkini zespołu Józefy Oszajca, za które zdobył I Nagrodę na XIX Międzywojewódzkim Przeglądzie Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego” w Starym Dzikowie i Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Spektakl rozgrywa się w chacie dwóch sióstr, wiejskich zielarek. Kobiety nie tylko leczą wszelakie dotykające mieszkańców wsi choroby i dolegliwości, ale też złamane serca. Widowisko z wielką dozą humoru przekazuje niezwykłą wartość poznawczą i edukacyjną. Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego zaprezentował najnowsze widowisko pt. „Wieczórek u Kowalki”, które opowiada o dobrosąsiedzkich stosunkach na dawnej wsi biłgorajskiej. Przybliża dawny zwyczaj spotykania się sąsiadek w długie jesienne wieczory przy wspólnej pracy i humorystycznie poprowadzonych pogawędkach. Oba zespoły sprawiły, że giedlarowska publiczność żywiołowo reagowała na dialogi i miło spędziła sobotni wieczór.
  • Zorza i Sąsiadeczki na Jesiennych Spotkaniach z Teatrem w Giedlarowej