Święto plonów 2021 w Dąbrowicy

2021-09-06

W słoneczne popołudnie 5 września mieszkańcy gminy Biłgoraj dziękowali za plony. Gminno – Parafialne Dożynki zorganizowano na malowniczym placu przy hydroforni w Dąbrowicy. który tłumnie wypełnili zarówno mieszkańcy gminy jak też zaproszeni goście.

Po zakończeniu żniw i zakończeniu głównych prac polowych organizowane są dożynki. 12 delegacji wieńcowych z terenu gminy Biłgoraj z misternie uwitymi wieńcami dożynkowymi i pachnącymi chlebami przybyło na mszę świętą podziękować Panu Bogu za plony. W symbolice dożynkowych wieńców zawarli nie tylko ciężką pracę rolnika ale też wdzięczność Bogu za dar urodzaju. Uwite z różnorodnych zbóż, ze świętymi symbolami, ozdobione kwiatami, ziołami i owocami z przydomowych ogródków cieszyły oczy przybyłych na uroczystości dożynkowe w Dąbrowicy. Delegacje wieńcowe w barwnym korowodzie przemaszerowały przez plac prowadzone przez Orkiestrę Dętą z Brzózy Królewskiej i poprzedzone przez poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP z Dąbrowicy, Dereźni, Hedwiżyna, Smólska i Soli, a witane przez Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego, ks. Proboszcza Parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy Krzysztofa Maja oraz Przewodniczącego Rady Gminy Janusza Majewskiego. Na czele korowodu szli gospodarze dożynek, główni Starostowie Dożynek, pan Wiesław Maciocha, Wiceprzewodniczący RG i Sołtys Dąbrowicy i pani Stanisława Blacha z Kolonii Sól oraz Zespół KGW z Dąbrowicy. Za nimi ustawiły się kolejno delegacje wieńcowe z Bidaczowa, Bukowej, Ciosmów, Dereźni, Dyl, Hedwiżyna, Korczowa i Okrągłego, Korytkowa Dużego, Majdanu Gromadzkiego i Gromady, Smólska i Soli. Tworzyli je członkowie zespołów śpiewaczych, Kół Gospodyń Wiejskich i aktywnie działających na terenie gminy stowarzyszeń. Zgodnie z tradycją Starostowie Dożynkowi sypnęli ziarnem na szczęście i odbył się Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Wieńce oceniała komisja w składzie: Dorota Skakuj regionalistka i Ludwika Dolina animator kultury, która przyznała następujące nagrody. Pierwszą nagrodę w wysokości 600 zł., otrzymała delegacja wieńcowa z Soli, drugą w wysokości 500 zł., delegacja z Dąbrowicy, a trzecią w wysokości 400 zł., delegacja wieńcowa z Korytkowa Dużego. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić wieńce z: Bidaczowa, Ciosmów i Hedwiżyna. Wszystkie pozostałe delegacje otrzymały pisemne podziękowania i nagrody finansowe w wysokości 300 zł. Podczas uroczystej mszy świętej, którą odprawił ks. Proboszcz Krzysztof Maj w asyście ks. Kanonika Krzysztofa Gajewskiego proboszcza parafii w Korytkowie Dużym i ks. Tomasza Kielara proboszcza parafii w Gromadzie, zostały poświęcone dożynkowe wieńce i chleby. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie SP w Dąbrowicy, Martyna Koman, gminne zespoły śpiewacze, Orkiestra Dęta z Brzózy Królewskiej pod batutą kapelmistrza Stanisława Stępnia i Zespół Jambo Africa. Wieczorem do tańca zagrali DJ Leszek i Zespół Quatro. Na placu w Dąbrowicy na uczestników dożynkowych czekała również wyśmienita gastronomia i stoisko kulinarne z regionalnymi przysmakami, wystawy: sprzętu rolniczego, płodów rolnych - zorganizowana przez ODR w Biłgoraju, wystawa historyczna oraz pokazy: Street workout, przygotowany przez miejscową młodzież oraz „Gotowanie na dużej patelni” z poczęstunkiem dla wszystkich chętnych. Można było też podziwiać stoiska promocyjne: Lubelskich Parków Krajobrazowych, Lasów Państwowych, Senior Care – Moniki Myszak, Dziennego Domu Senior + w Bukowej i Gminy Biłgoraj. Była też możliwość zbadania poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi dzięki Kołu Diabetyków z Biłgoraja oraz zaszczepić się przeciw Covid w Mobilnym Punkcie Szczepień. Dla najmłodszych uczestników zorganizowano zabawę fantową oraz darmowy dmuchany park zabaw i animacje z Grupą Familijka. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich delegacji wieńcowych, które przybyły do Dąbrowicy na uroczystości dożynkowe, a szczególne ukłony i wyrazy wdzięczności za zaangażowanie i pomoc kierujemy do pana Wiesława Maciochy i pani Edyty Szuby, dziękujemy pani Helence Gadaj za użyczenie placu pod organizację wydarzenia i wszystkim mieszkańcom Dąbrowicy, za przepięknie udekorowane posesje. Mamy nadzieję, że ten przykład zaangażowania w doroczne święto plonów przeniesie się na kolejne organizowane przez Gminę Biłgoraj dożynki.Uroczystości dożynkowe w Dąbrowicy zostały dofinansowane przez Lokalną Grupę Działania "Ziemia Biłgorajska" - dziękujemy!

• Święto plonów 2021 w Dąbrowicy