Poratujcie Kumo - Lato z Teatrem w Dereźni

2021-08-02

W upalną niedzielę 1 sierpnia w remizie OSP w Dereźni Solskiej zorganizowano spotkanie dla społecznści lokalnej  pt. „Lato z Teatrem w Dereźni”.

Było to pierwsze z cyklu 3 spotkań zaplanowanych w ramach projektu „Widowiska obrzędowe żywym przekazem tradycji” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.  Organizatorem wydarzenia był Zespół „Zorza” i KGW z Dereźni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. W wydarzeniu uczestniczyli: Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, Teresa Różańska Sekretarz GB, Radny GB Józef Różański oraz Beata Strzałka Poseł na Sejm RP, zaproszone zespoły - „Jarzębina” z Bukowej i zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego oraz licznie przybyli mieszkańcy Dereźni. W ramach spotkania zaprezentowano widowisko „Poratujcie Kumo” przygotowane przez zespół „Zorza” z Dereźni, a opowiadające o dwóch, mieszkających w jednej chacie, siostrach zielarkach, które niestrudzenie pomagają zwracającym się ze swoimi problemami mieszkańcom wsi. Tematem przewodnim widowiska jest znaczenie i wartość ziół oraz ich szerokie lecznicze zastosowanie, nie tylko w leczeniu chorób ciała ale też duszy, rozwiązujące skomplikowane historie miłosne. Widowisko posiada niezwykłą wartość kulturową i edukacyjną, a skonstruowane wielowątkowo i z dużą dozą humoru, od samego początku przykuwa uwagę widza. Stąd też zostało bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność. Zespół „Zorza” zaprezentował się również w koncercie zespołów ludowych, gdzie wystąpił obok zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Dla wszystkich zaśpiewała też Milenka Jargieło z Bukowej. Dla zainteresowanych historią lokalną prezentację multimedialną i opowieści o początkach miejscowości Dereźnia przygotował historyk i regionalista Dominik Róg. Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu w Dereźni, o godzinie "W", czyli o godz. 17.00, gdy zabrzmiały syreny, minutą ciszy uczcili Pamięć Powstańców Warszawskich w 77 Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnie odśpiewali też hymn państwowy. W dalszej części spotkania przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez gospodarzy spotkania, czyli zespół „Zorza” i KGW z Dereźni, nastąpiła integracja mieszkańców gminy i potańcówka przy muzyce Kapeli Podwórkowej „Wygibusy” z Biłgoraja. Widowisko „Poratujcie Kumo” zostało również sfilmowane i nagranie zostanie udostępnione szerszej publiczności poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

• Poratujcie Kumo - Lato z Teatrem w Dereźni