Bukowskie Jagodzianki

2021-07-05

Chociaż kapryśna w tym roku aura tego nie zapowiadała, to zarówno pogoda jak i publiczność dopisała w tym roku organizatorom Bukowskich Jagodzianek. Piękne, słoneczne niedzielne popołudnie 4 lipca można było przyjemnie spędzić na placu przy remizie OSP w Bukowej. „Bukowskie Jagodzianki” w Bukowej już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Gminy Biłgoraj. W tym roku była to pierwsza impreza plenerowa, którą udało się zorganizować. Organizatorem wydarzenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, przy współpracy Placówki Dzienny Dom Senior+ i Placówki Wsparcia Dziennego „Skrzydła” w Bukowej. Wydarzenie dofinansowali Wójt Gminy Biłgoraj w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury, Lokalna Grupa Działania „Ziemia Biłgorajska” i prywatni sponsorzy. W programie wydarzenia zorganizowano koncerty zarówno lokalnych jak i zaproszonych artystów. Występy na scenie barwnymi tańcami, muzyką i śpiewem rozpoczęli najmłodsi mieszkańcy Bukowej, czyli przedszkolaki z miejscowej Szkoły Podstawowej oraz Milenka Jargieło tegoroczna laureatka I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Zaprezentowały się również lokalne zespoły śpiewacze, czyli zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej oraz zespół śpiewaczy „Zorza” z Dereźni. W brawurowym występie Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej zaprezentował m.in. tańce i przyśpiewki opoczyńskie, podlaskie, kurpiowskie oraz piosenki i tańce Starej Warszawy i Lwowa. W przerywnikach wystąpili artyści Teatru Muzycznego w Lublinie z repertuarem przebojów 20 lecia międzywojennego oraz najpiękniejszych pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Na scenie w Bukowej zaśpiewali Mariola Zagojska i Patrycjusz Sokołowski z akompaniamentem Alesji Aleksandrowicz. Kapela Pogwizdani przyjechała do Bukowej z Łącka, skąd pochodzą muzycy tej znanej i niezwykle lubianej kapeli góralskiej. Tworzy ją siedmiu młodych muzyków, którzy grają na tradycyjnych instrumentach i śpiewają na głosy, a dzięki połączeniu tradycyjnej muzyki góralskiej z innymi gatunkami muzycznymi doskonale wpisują się w gusta odbiorów i świetnie bawią publiczność. Na zakończenie wieczoru do tańca zagrali DJ Leszek i zespół Meffis. Organizatorzy zadbali o cały wachlarz atrakcji towarzyszących. Plac przy remizie mienił się kolorami unoszących się w powietrzu baniek mydlanych, a oprócz animacji i zabaw integracyjnych przygotowanych dla dzieci przez pracownice Placówki Wsparcia Dziennego „Skrzydła” w Bukowej zorganizowano również darmowy dmuchany plac zabaw. Stoiska kulinarne uginały się od lokalnych smakołyków, ale prym wiodły pierogi z jagodami i przepyszne drożdżowe jagodzianki. Można też było podziwiać rękodzieło wykonywane w ramach zajęć w Dziennym Domu Senior+ w Bukowej oraz obejrzeć wystawę historyczną dotyczącą początków wsi Bukowa. Każdy kto skorzystał z zaproszenia i wybrał się w niedzielę na „Bukowskie Jagodzianki” miał zapewniony miło i rodzinnie spędzony czas wolny, porcję dobrej rozrywki i doskonałą „kuchnię” gospodyń bukowskich, ale przede wszystkim mógł doświadczyć niezwykłej gościnności Mieszkańców Bukowej.
  • Bukowskie Jagodzianki