Zespół Śpiewaczy ,,Lawenda” ze Smólska

Kobiecy skład zespołu oraz przepiękne, zrekonstruowane stroje sitarskie nadają niezwykłego uroku Zespołowi ,,Lawenda” ze Smólska utworzonemu w 2003 r.

Prowadzony przez instruktora muzycznego Panią Annę Przekazę, wprowadza koloryt na sceny gminnych i regionalnych przeglądów. Jego największe osiągnięcia w dziedzinie śpiewu to: Złoty i Bursztynowy Różaniec (t.j. I i III nagroda) na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, I i II Nagrody na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie, jak również II i III Nagroda na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie. Zespół ma również potencjał teatralny. Wspólnie z mieszkańcami Smólska i okolic przygotowywał duże przedsięwzięcia kulturalne pt. ,,Spotkania Pokoleń”, w ramach których powstały widowiska: ,,Obieraczki”, ,,Wesele Smólszczańskie” i ,,Wigilia” oraz sztuka ,,Na rozdrożu”. Widowiska te były prezentowane na scenie Sejmiku w Tarnogrodzie i w Muzeum Wsi Lubelskiej. Największym wyróżnieniem dla Zespołu ,,Lawenda” był wyjazd i koncert w Kelme na Litwie. W 2011 r. podczas XVI Jesiennej Biesiady Kulturalnej zespół "Lawenda" wyśpiewał sobie Nagrodę im. Ireny Potockiej, a w 2019 r. kolejną. W 2012 r. zdobył I nagrodę na XIII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Lubaczowie, a w 2015r. zespół został laureatem I Powiatowego Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Biłgoraju. W skład zespołu wchodzą: Czesława Piętak, Lucyna Szczur, Maria Kiełbus, Janina Hawryło, Alina Sprysak, Anna Blicharz, Lucyna Małgorzata Zarosa, Urszula Raduj, Alina Okoń, Józefa Solak, Halina Budzyńska, Elżbieta Grzywna.

• Zespół Śpiewaczy ,,Lawenda” ze Smólska