Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej

Na pomysł zawiązania męskiego zespołu w Bukowej wpadł Krzysztof Malec w 2014 r. i wtedy to po raz pierwszy sami Panowie ( męska część zespołu śpiewaczo - obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej) zaśpiewali u siebie podczas "Bukowskich Jagodzianek".

W 2015 roku Panowie zebrali się ponownie, żeby spróbować swoich sił w repertuarze tradycyjnym i wspomagani przez instruktora Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Jurka Odrzywolskiego wystartowali w eliminacjach 49. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Odniesiony sukces podczas eliminacji powiatowych w Obszy, a następny na eliminacjach wojewódzkich w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprowadził Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tam kawalerskie kolędy życzące przyniosły im ogólnopolski sukces i I nagrodę na 49. Festiwalu w Kazimierzu. Jest to znaczące wyróżnienie dla tego debiutującego w dziedzinie tradycyjnego śpiewu zespołu. Sukces na OFKiŚL w Kazimierzu powtórzyli w 2019 r., po trzyletnim okresie karencji, zdobywając ponownie I nagrodę festiwalu. Ponieważ Panowie równie dobrze czują się w odmiennym repertuarze w lipcu tego samego roku pojechali do Aleksandrowa na XXI Festiwal Piosenki Partyzanckiej i tam wyśpiewali II nagrodę. W 2016 r. Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej zdobył II nagrodę na III Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu, a w 2017 r. panowie wyśpiewali tam III nagrodę. W 2018 r. I nagrodę zdobyli na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie, wyśpiewali też III nagrodę na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie, a w 2019 i 2020 r. dwukrotnie zdobyli II nagrodę. Kolejny znaczącym sukcesem zespołu była III nagroda na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych EURO - FOLKLOR Złoty Kłos 2018 w Zebrzydowicach, a w 2021 r. w tym samym konkursie on-line zdobyli wyróżnienie. Członek MZŚ z Bukowej Piotr Ostrowski z synem Jakubem w 2017r. w kategorii Duży – Mały wyśpiewali II Nagrodę OFKiŚL w Kazimierzu, a w 2020r. kierownik zespołu, Krzysztof Malec w kategorii solista został laureatem III Nagrody kazimierskiego festiwalu. W skład Męskiego Zespołu Śpiewaczego wchodzą: Krzysztof Malec, Henryk Głowa, Piotr Ostrowski, Stanisław Portka, Tadeusz Małysza, Józef Małysza i Jerzy Odrzywolski. Przy składzie z akompaniamentem akordeonowym - pan Jan Szymaniak.

• Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej