Kolędowanie w Hedwiżynie
2024-01-22
Mieszkańcy gminy Biłgoraj spotkali się w remizie OSP w Hedwiżynie na XVIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Gminne kolędowanie odbyło się w niedzielę 21 stycznia.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił Poseł na Sejm RP Wiesław Różyński. Zgodnie z tradycją rozpoczęło się wzruszającym przedstawieniem jasełkowym w wykonaniu najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie, przygotowanym pod kierunkiem Renaty Zań. Publiczność nie szczędziła więc zasłużonych braw młodym artystom.
Historia kolędowania w Polsce, czyli śpiewania pieśni bożonarodzeniowych, jest bardzo długa i głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji. Tradycja śpiewania kolęd przywędrowała do Polski z Zachodu już w czasach średniowiecza, czyli w XV wieku. A wszystkie kolędy niezależnie od wieku, w którym powstały opowiadają o narodzinach Chrystusa oraz o doniosłości tego wydarzenia i jego znaczeniu dla wszystkich chrześcijan.
Za najstarsze kolędy uważa się, jak się również okazuje, te najbardziej znane „Anioł pasterzom mówił”, „W żłobie leży”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna” oraz „Jezus malusieńki”. Natomiast największą popularność w wymiarze międzynarodowym zyskała kolęda „Cicha noc”, która po raz pierwszy została zaśpiewana w 1818 roku, a więc obecnie ma już 206 lat. Ta niezwykła bożonarodzeniowa pieśń została przetłumaczona na ponad 300 języków.
Kolędowaniu też od zawsze towarzyszyło ofiarowywanie darów kolędnikom. Dlatego też nasz przegląd ma formę konkursu i wszyscy nasi kolędnicy wyjeżdżają z Hedwiżyna z nagrodami.
W przeglądzie konkursowym wzięło udział 11 gminnych zespołów, a prezentacjom przysłuchiwało się profesjonalne Jury w składzie: Ewa Maciocha, Jolanta Kurzyńska i Piotr Szymaniak. Na kolędowanie do Hedwiżyna przyjechali: Chór z Korytkowa Dużego, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół KGW z Dąbrowicy, zespół "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, "Więź" z Soli, "Zorza" z Dereźni, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Lawenda" ze Smólska, "Czeremcha" z Gromady, Klub Aktywności Lokalnej w Dylach i zespół "Stok" z Hedwiżyna. Z pierwszą nagrodą do Bukowej wrócił Męski Zespół Śpiewaczy. Druga nagroda pojechała do Gromady wyśpiewana przez Zespół "Czeremcha". Dwie równorzędne III nagrody zdobyły zespoły – "Lawenda" ze Smólska i "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, a jedyne wyróżnienie przypadło dla zespołu śpiewaczego KGW z Dąbrowicy.
Po pysznym poczęstunku przygotowanym przez KGW z Hedwiżyna wszyscy mogli potańczyć przy doskonałej muzyce zespołów "Va Bank" i "Voice Band".
Najserdeczniejsze podziękowania kierujemy do Sołtys Hedwiżyna Justyny Jargieło i KGW w Hedwiżynie za ogromne zaangażowanie w organizację wydarzenia i okazaną gościnność. Dziękujemy również OSP w Hedwiżynie oraz uczniom, opiekunom i dyrektor SP w Hedwiżynie Małgorzacie Wasilewskiej.