Nasi śpiewacy zakwalifikowali się na Ogólnopolski Festiwal w Kazimierzu!

2023-06-01

W niedzielę 28 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. 1 czerwca ukazał się protokół z obrad Jury z którego wynika, że obydwa nasze zespoły śpiewacze z Bukowej zakwalifikowały się do udziału w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Jury w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski – profesor UMCS, folklorysta, antropolog kultury, przewodniczący Jury Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska – profesor UMCS, kierowniczka Katedry Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego, dr hab. Tomasz Rokosz prof. KUL – kulturoznawca, etnomuzykolog, polonista, muzyk, Kierownik Katedry Etnomuzykologii i Hymnologii, dr Artur Sępoch – zastępca Dyrektora ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Beata Leszczyńska – kierownik wokalny i muzyczny Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, Katarzyna Kędzierska – Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Piotr Czyryk – muzyk, instruktor Biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Andrzej Osuch – instruktor Biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, sekretarz Jury.

Po przesłuchaniu wykonawców w przeglądach powiatowych i regionalnych w Urzędowie, Pawłowie, Obszy, Parczewie, Włodawie, Żółkiewce, Rykach, Drelowie, Janowie Lubelskim i Lublinie, Jury postanowiło wytypować do udziału w eliminacjach wojewódzkich 66 podmiotów wykonawczych.

Po wysłuchaniu wyżej wymienionych wykonawców Jury wytypowało do udziału w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym następujących wykonawców:

W kategorii zespołów śpiewaczych,  wśród  9 zespołów nominację otrzymał:

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Bukowa, powiat biłgorajski i

Męski Zespół Śpiewaczy „Zacier”, Obsza, powiat biłgorajski

W kategorii Mistrz-Uczeń • Śpiewacy wśród 4 nominowanych zespołów jest

Zofia Myszak i Dziecięcy Zespół z Bukowej, Bukowa, powiat biłgorajski

W kategorii solistów instrumentalistów m.in. nominację otrzymał Sławomir Niemiec, Aleksandrów, powiat biłgorajski

Do udziału w 57. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej  zakwalifikował się m.in. Zespół Śpiewaczy „Babiczanki”, Babice, powiat biłgorajski.

• Nasi śpiewacy zakwalifikowali się na Ogólnopolski Festiwal w  Kazimierzu!