Kiszenie kapusty w Szkole Podstawowej w Gromadzie

2022-10-06

W ramach projektu „Teatr  obrzędowy przekaźnikiem lokalnej tradycji” dofinansowanego z Działaj Lokalnie 2022, a realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Zespół „Czeremcha” z Gromady, 5 października w Szkole Podstawowej w Gromadzie odbyło się spotkanie z młodzieżą.

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz  kadra pedagogiczna wraz z dyrektorem szkoły Mariuszem Łęckim.   Dla młodzieży zorganizowano warsztaty teatralne, które poprowadziła Teresa Kornik, członkini zespołu i autorka scenariuszy widowisk realizowanych przez Zespół „Czeremcha” z Gromady.  Następnie zespół zaprezentował  widowisko „Kiszenie kapusty”.

Wszyscy z zapartym tchem uczestniczyli w tej żywej lekcji historii lokalnej, poznając zwyczaje i obrzędy dawnej biłgorajskiej wsi, które odtwarzali ich dziadkowie, babcie, czy też sąsiedzi z Gromady. Przeniesieni w czasie do wiejskiej izby, wyposażonej w sprzęty i rekwizyty, których współcześnie nikt nie używa, poznawali tradycje obieraczek kapuścianych i kiszenia kapusty oraz okolicznościowe przyśpiewki towarzyszące tej pracy. Żywo reagowali na co zabawniejsze sytuacje i dialogi prowadzone wiejską gwarą.

Na zakończenie spotkania wszyscy poczęstowani zostali pizzą.

• Kiszenie kapusty w Szkole Podstawowej w Gromadzie