Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej

Jest to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów śpiewaczych z terenu Lubelszczyzny. Swoją działalność rozpoczął przy Kole Gospodyń Wiejskich w 1982 r., jednak to co robił szybko zostało dostrzeżone i docenione.

Zespół nie ograniczał się jedynie do śpiewu. Jego widowiska obrzędowe: ,,Obieraczki”, ,,Potańcówka”, ,,Od Sokoła do anioła”, ,,Kolęda”, ,,Wiedźmy”, ,,Przy pieczeniu korowala” były prezentowane szerokiej publiczności na scenie Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i spotkały się z dużym uznaniem. Zwieńczeniem pracy teatralnej było nagranie i wyemitowanie spektaklu ,,Wiedźmy” przez Program II Telewizji Polskiej. Zdobyta przez zespół Nagroda Główna ,,Taneczny Krąg” na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie świadczy o wszechstronności zespołu oraz o jego kunszcie tanecznym. Największe uznanie Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej zyskał jednak w dziedzinie śpiewu. Koncertował w Szczecinie, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Częstochowie, Lublinie i wielokrotnie w Warszawie, w tym w Senacie RP, Filharmonii Narodowej i Teatrze Narodowym. Zdobył dwie kazimierzowskie Złote Baszty oraz dwukrotnie I Nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą. Członkini zespołu Pani Julia Okoń jako solistka również wyśpiewała Złotą Basztę, a Pani Karolina Różańska zdobyła I Nagrodę Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Za całokształt swojej twórczości oraz w uznaniu zasług w dziedzinie kultury ludowej zespół został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. Taką samą nagrodą została uhonorowana również solistka zespołu Pani Julia Okoń. Zespół na swej drodze spotykał także wiele znanych i cenionych osobistości. Lubiany i podziwiany zachwyca tradycyjnym repertuarem, białym śpiewem oraz przepięknym strojem biłgorajsko – tarnogrodzkim, w którym doskonale prezentuje się na scenie. Ukoronowaniem działalności Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej było nagranie z Samborem Dudzińskim płyty. Natomiast znakomity malarz Jerzy Duda – Gracz z okazji 20 – lecia działalności zespołu podarował mu akwarelę z wizerunkiem Pań z Rudy Solskiej w strojach biłgorajskich. Ukłonem w stronę śpiewaczek z zespołu było nagranie w 2010 r. filmu dokumentującego wieloletnią i owocną działalność zespołu. Film "Jasio konie poił" otrzymał w 2011r. Oskara Ludowego jako najciekawsze wydarzenie folklorystyczne 2010 r. w kategorii wydawnictwa. Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, mimo długoletniego stażu artystycznego nie zaprzestaje swojej działalności. Nadal koncertuje i z zapałem bierze udział w kolejnych przedsięwzięciach kulturalnych. Najnowszym wydarzeniem był udział zespołu w projekcie Makaruk i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej z Darkiem Makarukiem, którego efektem było nagranie płyty "Erotyki Ludowe" z udziałem tak znanych muzyków jak Tymon Tymański, Michał Urbaniak, Antoni Gralak, Włodzimierz Kinior Kiniorski, czy tuwiński szaman Gendos. Powstał również promujący płytę teledysk "Siano" z udziałem Tymona Tymańskiego i Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Przez wiele lat skład zespołu ulegał zmianie. Obecnie do Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej należą: Janina Lelonek – kierownik zespołu, Krystyna Blacha, Bronisława Koziara, Grażyna Grabias, Krystyna Wójcik, Róża Bazan, Bożena Broda i Urszula Wójcik.

• Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej