Święto plonów 2022 w Bukowej

2022-09-05

W niedzielę 4 września mieszkańcy gminy Biłgoraj świętowali dożynki. Gminne święto plonów odbyło się w Bukowej. W urokliwie położonej, przepięknie dożynkowo udekorowanej i słynącej z gościnności mieszkańców, miejscowości.

Dożynki to największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.  To ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i zebranie plonów. Symbolem dożynek są uwite z kłosów zbóż wieńce oraz wypieczone pachnące chleby.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli odprawioną przez Ks. Proboszcza Stanisława Ciupaka w asyście pocztów sztandarowych i z oprawą muzyczną Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej.

Po mszy świętej uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie wieńcowym, przy muzyce kapeli ludowej Krążałka, przemaszerowali na plac przy remizie OSP. Na czele korowodu szły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, gospodarze gminy i parafii oraz  starostowie tegorocznych dożynek pani  Dorota Portka reprezentująca  KGW „Jagodzianki” i Tadeusz Tutka Prezes OSP w Bukowej. Delegację wieńcową z Bukowej tworzyła grupa dziewczynek w wiankach, uwitych ze zbóż i kwiatów, zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” i Koło Gospodyń Wiejskich „Jagodzianki”. W korowodzie dożynkowym swoje wieńce z dumą prezentowali również mieszkańcy Bidaczowa, Ciosmów, Dąbrowicy, Dereźni, Dyl, Gromady i Majdanu Gromadzkiego, Hedwiżyna, Korczowa i Okrągłego, Korytkowa Dużego, Smólska i Soli.

Po prezentacji korowodu wszystkich powitał gospodarz uroczystości Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Podziękował również delegacjom z poszczególnych sołectw za przyniesione chleby i uwite wieńce - Pragnę podziękować wszystkim delegacjom wieńcowym za kultywowanie tradycji, której wyrazem jest dzisiejsze święto plonów. To  właśnie tradycja nas współtworzy i zakorzenia w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków.

Życzę wszystkim Państwu - Wam drodzy rolnicy i mieszkańcy oraz  szanowni goście, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Szanujmy go i szanujmy tych dzięki którym go mamy.

Zgodnie z tradycją podczas dożynek w Bukowej odbył się Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się wieniec uwity przez KGW „Jagodzianki” z Bukowej. Drugą nagrodą uhonorowany został wieniec uwity przez zespół KGW z Dąbrowicy, a trzecią nagrodzono wieniec uwity przez zespół „Zorza” z Dereźni.

Ponadto w tym roku, pan Wójt  pragnąc wyrazić wdzięczność i uznanie mieszkańcom Bukowej za przygotowanie tej wyjątkowej oprawy dożynkowej postanowił nagrodzić trzy najpiękniej udekorowane posesje. Wieńce i dekoracje posesji oceniała profesjonalna komisja w składzie: dr Dorota Skakuj, Ludwika Dolina i Irmina Ziętek.

Koncertem kapeli ludowej „Krążałka”  rozpoczęła się prezentacja gminnych zespołów. Na scenie w Bukowej wystąpili: zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Chór z Korytkowa Dużego, zespół „Polne kwiaty” z Dyl, zespół śpiewaczy z Bidaczowa, zespół „Więź” z Soli, „Lawenda” ze Smólska, „Stok” z Hedwiżyna, zespół KGW z Dąbrowicy, „Zorza” z Dereźni, „Czeremcha” z Gromady, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego.

Zjawiskowy koncert i muzyczno – taneczne show jednej z największych gwiazd cygańskiej sceny muzycznej – Patrycji Runo z zespołem już od pierwszych muzycznych taktów porwał zgromadzoną publiczność do tańca.

Wiele pozytywnych emocji i wrażeń dostarczył również Teatr Ognia Utopia z Zamościa. Spektakl Utopii to magiczne widowisko, które połączyło żywioł ognia, tańca, żonglerki oraz teatru.

Na zakończenie dyskotekę pod gwiazdami jak zawsze profesjonalnie poprowadził DJ Leszek, a z  koncertem wystąpił zespół TEX.

Dziękujemy Mieszkańcom Bukowej za okazaną gościnność, zaangażowanie  i cały trud pracy włożony w przygotowanie tej pięknej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Druhen i Druhów Strażaków, KGW „Jagodzianki” i Placówki Senior+ w Bukowej.

• Święto plonów 2022 w Bukowej