Bukowskie Jagodzianki

2022-07-12

W niedzielę 10 lipca odbyły się 10. Bukowskie Jagodzianki. Nawet nie do końca sprzyjająca aura nie powstrzymała amatorów dobrej zabawy. Publiczność i tym razem nie zawiodła. Położona wśród biłgorajskich lasów Bukowa słynie z gościnności mieszkańców i z kultywowania tradycji ludowych, tradycyjnych rzemiosł na bazie drewna, jak też z bogactwa runa leśnego, w tym czarnych jagód. Promocji tych naturalnych walorów przyczyniają się już od dziesięciu lat Bukowskie Jagodzianki. Organizatorem wydarzenia jest OSP w Bukowej i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju we współpracy ze Szkołą Podstawową, Dziennym Domem Senior+ i KGW „Jagodzianki” w Bukowej, zrealizowanym przy wsparciu finansowym Wójta Gminy Biłgoraj w konkursie ofert na realizację zadania publicznego, LGD „Ziemia Biłgorajska” i szerokiego grona prywatnych Sponsorów. Wszystko to przyczyniło się to do uświetnienia tego niedzielnego wydarzenia. Uczestnicy mogli posmakować doskonałej dziczyzny, czy schłodzić się piwem zasponsorowanym przez darczyńców. Ukłony i słowa podziękowania dla wszystkich sponsorów. Jagodzianki wyróżniają się organizowanymi rokrocznie konkursami „jagodzianymi”, tj. konkursem dla dzieci na Modę Jagodową, czyli jagodowym przebraniem i konkursem kulinarnym dla gospodyń na Przysmak Jagodowy. Obydwa cieszą się ogromnym powodzeniem, dodając kolorytu temu wyjątkowemu wydarzeniu plenerowemu. Stoiska regionalne zdobią pierogi z jagodami i „jagodzianki” , czyli drożdżowe bułeczki z jagodami, ale też ciasta z jagodami, desery i galaretki, czy wreszcie nalewka jagodowa. Nad oceną strojów i smaków jagodowych czuwała komisja w składzie: Małgorzata Kanar - Dyrektor SP w Bukowej, Helena Szado – Oleksak – Prezes Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach, Teresa Kowal – Dyrektor Prywatnej SP w Biłgoraju i Ks. Proboszcz Stanisław Ciupak. Program sceniczny wypełnili swoimi występami zarówno lokalni, jak i zaproszeni artyści. Występy rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej, którzy zaprezentowali kilka tradycyjnych pieśni ludowych oraz pokaz tańca nowoczesnego, zaśpiewał Zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, koncertowała Kapela Podwórkowa Wygibusy i kapela Koromysło – Folk Maszyna ze Szczebrzeszyna. Gwiazdą wieczoru była Kapela Pogwizdani, a do tańca zagrzewał DJ Leszek. Atrakcje dla dzieci zapewniła grupa animatorów oraz konkursy sprawnościowe z nagrodami prowadzone przez nauczycielki z miejscowej szkoły.
  • Bukowskie Jagodzianki