Zespoły z Gminy Biłgoraj na Sejmiku w Tarnogrodzie

2022-04-26

W dniach 22-24 kwietnia 2022 r. odbył się 47. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. Uczestniczą w nim zespoły teatralne z czterech województw Lubelskiego, Podkarpackiego, Mazowieckiego i Świętokrzyskiego. Gminę Biłgoraj reprezentowały 3 zespoły. W piątek 22 kwietnia, na rozpoczęcie sejmikowania, wystąpił Zespół „Czeremcha” z Gromady z widowiskiem „Kiszenie kapusty” wg scenariusza Teresy Kornik. W sobotę, 23 kwietnia zaprezentowały się 2 zespoły: Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego z widowiskiem „Wieczórek u Dziurzychy” i Zespół „Zorza” z Dereźni ze spektaklem „Lanie wosku u Kowalki” wg scenariusza Józefy Oszajcy. Wszystkim zespołom gratulujemy występów i dziękujemy za piękną promocję Gminy Biłgoraj. Spektakle bardzo spodobały się tarnogrodzkiej publiczności i uzyskały pochlebne recenzje Rady Artystycznej. Na wyniki, kto zakwalifikował się na Sejmik Ogólnopolski, trzeba będzie jednak poczekać. Takich międzywojewódzkich spotkań teatralnych odbywa się w całej Polsce 5. Jako pierwszy Międzywojewódzki Sejmik odbywa się właśnie w Tarnogrodzie, potem kolejno w Stoczku Łukowskim dla województw Lubelskiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego, w Osięcinach dla Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego, Wielkopolskiego, w Ożarowie dla Dolnośląskiego, Lubuskiego, Łódzkiego, Wielkopolskiego oraz ostatni w Bukowinie Tatrzańskiej dla Małopolskiego, Opolskiego, Podkarpackiego i Śląskiego. Dopiero wówczas te wybrane, najlepsze spektakle spośród wszystkich zaprezentowanych są nominowane na Sejmik Ogólnopolski, który odbywa się w październiku, również w Tarnogrodzie. Cele Sejmiku to upowszechnianie dorobku teatrów wiejskich, doskonalenie zespołów i instruktorów przez konfrontację dokonań oraz pomoc metodyczną, tworzenie dokumentacji teatrów wiejskich, inspirowanie wiejskich teatrów oraz tworzenie tradycji stałych spotkań, integrujących zespoły i ich opiekunów. Organizatorem Sejmików jest Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury w Tarnogrodzie, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Miejski Ośrodek Kultury w Stoczku Łukowskim, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej, Urząd Gminy w Mokrsku Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Ożarowie, Dom Kultury w Ożarowie, Urząd Gminy w Osięcinach i Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach.
  • Zespoły z Gminy Biłgoraj na Sejmiku w Tarnogrodzie