Zespół Śpiewaczy "Rudzianeczki" z Woli Dereźniańskiej

Zespół śpiewaczy „Rudzianeczki” z Woli Dereźniańskiej powstał w 2017 r. dzięki realizacji projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju „Rozśpiewani w tradycji”.

Dziewczęcy zespół śpiewaczy „Rudzianeczki” kultywuje tradycje śpiewacze Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej. Występuje w stroju biłgorajsko – tarnogrodzkim i wykonuje tradycyjny repertuar pieśni biłgorajskich. Po raz pierwszy dziewczynki zaprezentowały się w listopadzie 2017 r. podczas uroczystości szkolnych, a następnie wystąpiły dla społeczności gminy Biłgoraj na Jesiennej Biesiadzie Kulturalnej w Korytkowie Dużym. W styczniu 2018 r. wzięły udział w gminnym konkursie kolęd w Hedwiżynie, gdzie zaprezentowały tradycyjne kolędy życzące i zdobyły III nagrodę, taką samą zdobyły w 2019 r., a w 2020 r. wyśpiewały II nagrodę. W tym samym roku dziewczynki uczestniczyły w Eliminacjach Powiatowych Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Obszy z pieśniami pasterskimi co dało im awans do udziału w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się w maju w Muzeum Wsi Lubelskiej. W czerwcu 2018 r. „Rudzianeczki” wystąpiły podczas Festiwalu Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta” w Dylach, gdzie zaśpiewały wspólnie z zespołem folkowym „Podkowa” i wzięły udział w widowisku sobótkowym. W 2019 r. członkini zespołu "Rudzianeczki" Kasia Rączka z mistrzynią Krystyną Blachą z Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej zdobyły II nagrodę na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

• Zespół Śpiewaczy "Rudzianeczki" z Woli Dereźniańskiej