Zwyczaje dawnej wsi biłgorajskiej - warsztaty w Dereźni

2020-09-24

24 września b.r. uczniowie SP im. Jana Pawła II, w tym dzieci z grupy teatralnej pracującej pod kierunkiem Alicji Chołyst, wzięli udział w warsztatach teatralnych w remizie OSP w Dereźni Solskiej. Było to trzecie i ostatnie z cyklu spotkanie zaplanowane w ramach projektu „Teatr obrzędowy przekaźnikiem tradycji” dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w programie „EtnoPolska 2020”.

Zadanie polegało na przeprowadzeniu warsztatów teatralnych i prezentacji widowiska obrzędowego przygotowanego przez miejscowy zespół śpiewaczy. Zwyczaje dawnej wsi biłgorajskiej przypomniał Zespół „Zorza” z Dereźni prezentując widowisko „Korbon dla Jagusi”. Sztuka porusza problem opieki nad dzieckiem podczas nasilonych prac polowych, tutaj w okresie żniw. Przypomina wszystkie zwyczaje związane z pielęgnacją i opieką nad dzieckiem, poczynając od przygotowania polnej kołyski, poprzez karmienie i przewijanie niemowlęcia, aż po ochronę od uroków. Widowisko ubarwiają nastrojowe ludowe kołysanki i dowcipne przyśpiewki dożynkowe. Widowisko „Korbon dla Jagusi” spotkało się z gorącym aplauzem zgromadzonej w remizie młodej publiczności. Stało się też okazją do pogłębienia integracji międzypokoleniowej i wymiany doświadczeń między dorosłą i dziecięcą grupą teatralną.

• Zwyczaje dawnej wsi biłgorajskiej - warsztaty w Dereźni