Warsztaty teatralne w Gromadzie

2020-09-17

W czwartkowe popołudnie 17 września w remizie OSP w Gromadzie odbyły się warsztaty teatralne połączone z prezentacją widowiska obrzędowego „Darcie pierza pannie młodej na wiano” w wykonaniu Zespołu „Czeremcha” z Gromady.

Działanie odbyło się w ramach projektu „Teatr obrzędowy przekaźnikiem tradycji” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury z programu „EtnoPolska 2020”. Celem projektu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego wsi biłgorajskiej, edukacja regionalna i wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej, poprzez przekazywanie młodemu pokoleniu lokalnych tradycji obrzędowych. Zadanie polega na przeprowadzeniu warsztatów teatralnych i prezentacji widowisk obrzędowych. Warsztaty poprowadziła pani Maria Jargieło, założycielka i kierownik zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej. Zespołu, który działa od 46 lat i dopracował się 17 autorskich spektakli teatralnych docenianych przez znawców teatru i kultury ludowej i nagradzonych na ogólnopolskich sejmikach teatralnych. Autorką scenariuszy i reżyserem tych spektakli jest p. Maria. Podczas warsztatów podzieliła się z młodzieżą swoim doświadczeniem w działalności z teatrem obrzędowym. Sztuka wystawiona przez Zespół „Czeremcha” prezentuje zwyczaje dawnej wsi związane z darciem pierza. Przygotowywane jest wiano dla panny młodej czemu towarzyszą przyśpiewki skierowane do szykującej się do zamęścia dziewczyny. Spotkaniu wiejskich kobiet w długi jesienny wieczór towarzyszy również wymiana informacji, plotki wiejskie, poczęstunek i potańcówka.

• Warsztaty teatralne w Gromadzie