Zespoły obrzędowe z Gminy Biłgoraj zaprezentowały się w Zagrodzie Sitarskiej

2020-09-13

W słoneczne popołudnie 13 września w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju odbył się I Regionalny Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego. Organizatorem przeglądu było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

W przeglądzie wystąpiły 4 gminne zespoły, prezentując cztery różnorodne tematycznie widowiska obrzędowe. Zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej ze sztuką „Kumie zróbcie mi gromnicę” wg scenariusza i w reżyserii Marii Jargieło. „Korbon dla Jagusi” to widowisko przygotowane przez Zespół „Zorza” z Dereźni wg scenariusza Józefy Oszajcy. Zespół „Czeremcha” z Gromady przedstawił obrzęd pt. „Darcie pierza pannie młodej na wiano” wg scenariusza Teresy Kornik, a z widowiskiem „Ach te wdowy” zaprezentował się Zespół śpiewaczy z Bidaczowa, wg scenariusza Ireny Potockiej. Przerywniki muzyczne zapewniła Grupa Folklorystyczna Pokolenia – Krajka z Biłgoraja. Przekaz zwyczajów i obrzędów dawnej wsi biłgorajskiej w otoczeniu klimatycznej Zagrody Sitarskiej spotkał się z uznaniem i dużym aplauzem publiczności, która tłumnie wypełniła podwórko skansenu. Wszystkie występujące zespoły zostały uhonorowane okolicznościowymi statuetkami, pamiątkowymi grawertonami i dyplomami uczestnictwa w przeglądzie. I Regionalny Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowano w ramach Programu „EtnoPolska 2020” Narodowego Centrum Kultury.

• Zespoły obrzędowe z Gminy Biłgoraj zaprezentowały się w Zagrodzie Sitarskiej