2020-09-01

Aktywni seniorzy z Korczowa i Okrągłego, w tym członkinie zespołu śpiewaczego „Sąsiadeczki”, w ramach projektu „No cóż, że wiek” zorganizowali 1 września 2020 r. spotkanie, którego motywem przewodnim były opowieści o lokalnej historii. W spotkaniu uczestniczyli okoliczni mieszkańcy, Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z małżonką, dyrektor GOK w Biłgoraju Celina Skromak oraz Radny Gminy Biłgoraj Stanisław Kubik. Dominik Róg z GOK w Biłgoraju przygotował prezentację o początkach osadnictwa w okolicy pt. „Zapomniani pionierzy w Puszczy Solskiej – odkrywamy początki Korczowa i Okrągłego”. Zebrani dowiedzieli się gdzie znajdowały się pierwsze osady leśne budziarzy Obszańskich, Dzidów, Sokali, Dziury, Bartosza, Kostowicza, Wilkosa, Fusiarza czy Luchowskich, czym zajmowali się osadnicy i jaki był koniec świata budziarzy, a także co po nich zostało do dzisiaj. W drugiej części spotkania zaprezentowano wspomnienia z czasów II wojny światowej, nagrane wśród mieszkańców Korczowa, pamiętających jeszcze lata 1939-1944. Wcześniej, 12 sierpnia 2020 r., uczestnicy projektu odwiedzili Archipelag Roztocze w Budach, gdzie zwiedzali m.in. Park Miniatur Kresowych, a także doświadczyli Empirii – Strefy Zmysłów „Poczuj Roztocze”. Projekt "No i cóż, że wiek" współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt ten realizuje Fundacja „Bliżej Pasji” przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

• Zapomniani pionierzy w Puszczy Solskiej - odkrywamy początki Korczowa i Okrągłego