Jubileusz 45-lecia "Jarzębiny" z Bukowej

2019-11-23

Jubileusz zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej, tak jak i 45-letnia działalność zespołu, obfitował w chwile uroczyste i wzruszające, pełne radosnego wspominania, a także w górę pięknych życzeń z pachnącymi kwiatami. Ten najdłużej działający i najbardziej utytułowany zespół w Gminie Biłgoraj zasłużył na niezapomnianą uroczystość rocznicową. Takie też było spotkanie w sobotnie popołudnie 23 listopada w remizie OSP w Bukowej.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji zespołu, którą uroczyście poprowadził proboszcz parafii p.w. Św. Andrzeja Boboli ks. Stanisław Ciupak. Po nabożeństwie wszyscy przeszli do remizy OSP gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Z wzruszającym koncertem wystąpił zespół „Jarzębina” i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej w towarzystwie Kapeli „Wygibusy”. W koncercie jubileuszowym wystąpili również: zespół „Czeremcha” z Gromady, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego i zespół KGW z Dąbrowicy. Zespół „Zorza” z Dereźni z kolei zaprezentował bardzo ciepło przyjęte przez publiczność widowisko „Korbon dla Jagusi”.

Wśród gości na sali byli przyjaciele zespołu i wszyscy wcześniejsi członkowie, a także osoby biorące udział w widowiskach. Nie zabrakło też ks. Proboszcza Stanisława Ciupaka i Janusz Małyszy, Sołtysa Bukowej.

Wspomnienia z historii zespołu „Jarzębina” snuła założycielka i kierownik pani Marysia Jargieło. W tle można było zobaczyć prezentację multimedialną, dokumentującą 45 lat działalności z oprawą muzyczną zespołu „Jarzębina” i Kapeli Ludowej „Krążałka”. Życzenia, kwiaty i upominki wręczali Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, Jan Majewski Przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj, a starostę biłgorajskiego reprezentował Jan Małysza, Radny Powiatu Biłgorajskiego. Z życzeniami przybyli także Ewa Maciocha, specjalista ds. kultury w gminie Aleksandrów oraz Radna Powiatu Biłgorajskiego, Bożena Bednarczuk, Dyrektor GOK w Obszy, Maryla Olejko, Kierownik Artystyczny w BCK, zespół „Czeremcha” z Gromady, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespół KGW z Dąbrowicy i „Zorza” z Dereźni, Seniorzy, pracownicy i kierownictwo DDS+, przedstawiciele Placówki Wsparcia Dziennego „Skrzydła”, Małgorzata Kanar Dyrektor SP w Bukowej, Teresa Kowal, poprzednia pani dyrektor szkoły, Helena Szado – Oleksak Prezes Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach oraz Zofia Skakuj i Marianna Gęborys.

Wójt Gminy Biłgoraj w imieniu nieobecnego na uroczystości Krzysztofa Hetmana Posła do Parlamentu Europejskiego wręczył zespołowi pamiątkowy grawerton. Wiesław Rożyński, gratulując zespołowi pięknego Jubileuszu, jednocześnie podziękował za dotychczasową działalność, za kultywowanie tradycji i promocję gminy Biłgoraj na niezliczonych konkursach, przeglądach i festiwalach. W ramach podziękowania członkowie zespołu otrzymali 45 czerwonych róż na 45-lecie działalności oraz specjalnie wydany na tę okazję jubileuszowy Kalendarz 2020 ze zdjęciami zespołu „Jarzębina”. Męski Zespół Śpiewaczy, wywodzący się z zespołu „Jarzębina” , z okazji 5-lecia działalności otrzymał duże oprawione pamiątkowe zdjęcie, wykonane w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas kazimierzowskich eliminacji.
Okolicznościowy tort i całe mnóstwo sentymentalnych wspomnień, przy przepysznym poczęstunku przygotowanym przez zespół oraz potańcówka z kapelami „Wygibusy” i „Pawlaki”, dopełniły atmosfery sobotniego spotkania w Bukowej.