Historia wpisana w kamień

2019-09-29

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej było ukoronowaniem projektu „Historia wpisana w kamień” dofinansowanego w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2019” realizowanym przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był pan Henryk Wujec we współpracy z Wójtem Gminy Biłgoraj panem Wiesławem Różyńskim. Opracowaniem historii Podlesia zajął się znany biłgorajski regionalista pan Piotr Flor. Realizatorem projektu był Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Podlesia.

Zamysłem realizatorów projektu było upamiętnić założycieli tej pięknej podbiłgorajskiej miejscowości oraz przypomnieć i utrwalić  jej historię. Obok kamienia z wbudowaną tablicą pamiątkową  stanęła tablica informacyjna z historią wsi Podlesie, a wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali folderek dotyczący historii miejscowości.

Uroczystość, która odbyła się 29 września przy kapliczce w Podlesiu, poświęcona została pamięci pierwszych mieszkańców osady klasztornej zwanej Czostek, założonej w XVIII w., którzy swym ofiarnym życiem i wytrwałą pracą na roli,  przyczynili się do powstania w XIX w. wsi Aleksandrowska Słoboda, przemianowanej po odzyskaniu niepodległości na Podlesie.

W programie uroczystości, po wstępie dotyczącym założeń projektowych przekazanych przez prowadzącą spotkanie Celinę Skromak dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, głos zabrali: Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, Henryk Wujec i Piotr Flor. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali: Wiesław Różyński, Piotr Flor, Henryk Wujec i Stanisław Wujec. Modlitwę odmówił i poświęcenia tablicy dokonał ks. Witold Batycki Proboszcz i Kustosz Sanktuarium Świętej  Marii Magdaleny w Biłgoraju.

W uroczystości w Podlesiu wzięli udział przede wszystkim Mieszkańcy Podlesia, potomkowie pierwszych osadników, czyli rodziny Wujców i Wojdów,  mieszkańcy Dereźni i Biłgoraja, uczniowie, nauczyciele i dyrektor SP w Dereźni Solskiej Zofia Bielak,  Sołtys wsi Małgorzata Maciocha, regionaliści i historycy. Na zakończenie uroczystości Wójt w imieniu całej społeczności złożył przy tablicy pamiątkowej symboliczną wiązankę kwiatów.

• Historia wpisana w kamień