Sejmik teatrów w Tarnogrodzie

2019-02-02

Już po raz 44 na sejmik do Tarnogrodu zjechały amatorskie teatry wiejskie. Tam w dniach 1 - 3 lutego w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbywał się Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Wzięły w nim udział zespoły z czterech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Powiat biłgorajski reprezentowały zespoły z gminy Biłgoraj „Czeremcha” z Gromady i „Zorza” z Dereźni oraz zespół „Pasjonaci” z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.

Sejmik to okazja do obejrzenia wielu ciekawych spektakli przypominających dawne obrzędy wiejskie. Zaprezentowano tam widowiska obrazujące zwyczaje kolędnicze, tzw. herody, pokazano oczepiny, chrzciny, swaty, zaduszki oraz zwyczaje andrzejkowe i darcie pierza. Były też spektakle nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeden spektakl wyróżniał się odmienną tematyką. Poruszył bowiem problem opieki nad niemowlęciem podczas nasilonych prac polowych. Było to widowisko „Korbon dla Jagusi” zaprezentowane przez zespół „Zorza” z Dereźni. Dla tego zespołu było to pierwsze samodzielnie przygotowane przedstawienie wg autorskiego scenariusza zespołu i jednocześnie debiut teatralny w Tarnogrodzie. Zespół „Czeremcha” z Gromady wystąpił z widowiskiem pt. „Darcie pierza pannie młodej na wiano”, wg scenariusza Teresy Kornik.

Obydwa spektakle zaprezentowane podczas sejmiku w Tarnogrodzie spotkały się z ciepłym przyjęciem zgromadzonej publiczności i świetnymi recenzjami Rady Artystycznej. Co dalej ze spektaklami, dowiemy się dopiero w sierpniu, kiedy to po obejrzeniu wszystkich spektakli zagranych na poszczególnych sejmikach międzywojewódzkich w całej Polsce ukaże się komunikat Rady Artystycznej, decydujący o tym, które spektakle zostaną zaprezentowane w październiku podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wiejskich.

• Sejmik teatrów w Tarnogrodzie