XV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie

2019-01-20

Już po raz piętnasty mieszkańcy gminy Biłgoraj spotkali się na wspólnym kolędowaniu w Hedwiżynie. Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek odbył się w niedzielę 20 stycznia. Zgromadził artystów amatorów zrzeszonych w 14 gminnych zespołach osób dorosłych i 6 młodzieżowych zespołów wokalno – instrumentalnych.

Przegląd konkursowy wzorem lat ubiegłych odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii zespołów młodzieżowych zaprezentowali się uczniowie i absolwenci szkoły podstawowej w Hedwiżynie, uczniowie Szkoły Podstawowej z Dereźni, Dąbrowicy, Gromady i Woli Dereźniańskiej.

Prezentacje gminnych zespołów śpiewaczych rozpoczął Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, który jako laureat głównej nagrody w ubiegłym roku występował poza konkursem. W konkursie kolęd zaśpiewali natomiast: zespół „Jarzębina” z Bukowej, „Czeremcha” z Gromady, „Zorza” z Dereźni, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, :Stok” z Hedwiżyna, „Polne kwiaty” z Dyl, zespół KGW z Dąbrowicy, „Lawenda” ze Smólska, „Więź” z Soli, „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza i zespół śpiewaczy z Bidaczowa. W konkursie wystąpiła również Kapela Ludowa „Krążałka” i Chór z Korytkowa Dużego.

Występy oceniała komisja złożona z przedstawicieli zespołów biorących udział w konkursie. Decyzją kilkunastoosobowego jury w kategorii zespołów młodzieżowych zwyciężył zespół wokalny ze SP w Gromadzie (instruktor Robert Sarecki), drugą nagrodę zdobył zespół wokalno – instrumentalny ze SP w Dąbrowicy (instruktor Robert Sarecki), a trzecią nagrodę wyśpiewał zespół „Rudzianeczki” z Woli Dereźniańskiej ( instruktor Jerzy Odrzywolski). W kategorii zespołów dorosłych wygrał zespół „Lawenda” ze Smólska (instruktor Anna Przekaza), druga nagroda powędrowała do Chóru z Korytkowa Dużego (instruktor Jerzy Odrzywolski), a trzecią nagrodę otrzymał zespół śpiewaczy z Bidaczowa (instruktor Jan Przytuła).

Na koncert Biłgorajskiej Kapeli Podwórkowej „Wygibusy” złożyły się żydowskie szmoncesy oraz piosenki ludowe i biesiadne do wspólnego śpiewania, natomiast do tańca zaprosił wszystkich zespół Face Love.

Na kolędowanie do Hedwiżyna przybyło wielu znakomitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas pan Krzysztof Hetman, Poseł do Parlamentu Europejskiego, księża proboszczowie gminnych parafii: ks. Piotr Sobczuk, ks. Kanonik Krzysztof Jankowski, ks. Kanonik Józef Bednarski, ks. Marek Kuśmierczyk, Bogdan Buczkowski Radny Miasta Biłgoraj, Jan Majewski Przewodniczący Rady Gminy, Marek Małek Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Marek Małysa i Krzysztof Malec Radni Gminy, Sołtysi Gminy Biłgoraj, Wojciech Dziduch, zastępca Wójta, Małgorzata Wasilewska i Waldemar Zajączkowski, dyrektorzy szkół gminnych, Marzena Mroczkowska, dyrektor GOPS w Biłgoraju, Zofia Nizio, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Zgromadzonych powitał, składając jednocześnie mieszkańcom gminy i gościom najserdeczniejsze życzenia noworoczne  Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj. Pamiętał również o obecnych na sali Babciach i Dziadkach, którym z okazji nadchodzącego święta życzył przede wszystkim zdrowia i zadowolenia z wnucząt.

Organizatorem XV Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie jest Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju przy nieocenionej współpracy pani Sołtys Hedwiżyna Justyny Jargieło, Ochotniczej Straży Pożarnej w Hedwiżynie, Zespołu śpiewaczego „Stok” i Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie. Za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie przeglądu i okazaną wszystkim gościnność bardzo serdecznie dziękujemy.

Wsparcia finansowego i rzeczowego na to wydarzenie udzielili: Dariusz Wolanin i Marian Kurzyna, Radni Powiatowi oraz Tomasz Brytan, Radny Gminy Biłgoraj, Cukiernie z Biłgoraja - Państwa Jamińskich, Kulaniców, Mudów i Obszyńskich oraz Pizzeria Safari z Soli. Za całe okazane dobro kierujemy serdeczne słowa podziękowania.

• XV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie