Święto Niepodległości w Korytkowie Dużym

2018-11-11

Od wielu lat mieszkańcy Gminy Biłgoraj wspólnie świętują Odzyskanie przez Polskę Niepodległości podczas Jesiennej Biesiady Kulturalnej. W tym roku Biesiada zorganizowana została ponownie w Korytkowie Dużym. Setną rocznicę wolnej Ojczyzny Mieszkańcy Korytkowa uczcili ufundowaniem pomnika z tablicą pamiątkową.

Uroczystości w Korytkowie Dużym rozpoczęły się na placu przed remizą OSP, gdzie stanął pomnik z tablicą upamiętniającą stulecie niepodległości Polski. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się przy udziale Jednostki OSP w Korytkowie Dużym i pocztów sztandarowych OSP Korytków Duży i OSP Bukowa. Wartę honorową przy pomniku pełnili Marek Łaba i Dominik Róg, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja.

Ceremonię odsłonięcia pomnika rozpoczął Prezes OSP w Korytkowie Dużym Franciszek Socha. Witając zgromadzonych mieszkańców gminy i gości mówił, że pomnik ten jest wyrazem wdzięczności Mieszkańców Korytkowa Dużego dla Tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny i oddali za nią życie. „W duchu wdzięczności Bogu i przodkom naszym w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Korytkowa Dużego” – taki napis umieszczono na tablicy.

Prezes podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tego pomnika.

Odsłonięcia pomnika dokonał Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, a modlitwę odprawił i pomnik poświęcił Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym, Powiatowy Kapelan OSP, ks. Kanonik Krzysztof Gajewski. Uroczystość odbyła się w asyście księży proboszczów sąsiednich parafii – ks. Stanisława Ciupaka, ks. Marka Kuśmierczyka i ks. Józefa Bednarskiego.

Kulminacyjnym momentem uroczystości był ceremoniał podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego. Apel Poległych na zakończenie uroczystości przygotowany przez druhów strażaków z Korytkowa Dużego był niezwykle podniosłym i wzruszającym podsumowaniem uroczystości.

Po uroczystościach na placu wszyscy udali się do Remizy OSP gdzie odbyła się XXIII Jesienna Biesiada Kulturalna. Ideą tego wydarzenia jest przeżywanie rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w sposób godny i radosny, tak jak doniosłym, ale i radosnym była chwila, kiedy to nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli, pod zaborami Rosji, Prus i Austrii, odzyskała niepodległość.

Uroczystości w remizie rozpoczęły się programem pod wymownym tytułem „Ojczyzna” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym. Występ młodzieży wraz z przepiękną dekoracją sceny przygotowali nauczyciele SP w Korytkowie Dużym: Iwona Stawarska, Barbara Cudziło, Alina Wnuk i Paweł Kołodziej.

Od 10 lat naszej Jesiennej Biesiadzie Kulturalnej towarzyszy konkurs o Nagrodę im. Ireny Potockiej, zmarłej przed dziesięcioma laty wieloletniej dyrektor GOK w Biłgoraju, twórczyni Jesiennej Biesiady Kulturalnej, opiekunki zespołów śpiewaczych, strażniczki lokalnych tradycji i animatorki życia kulturalnego gminy Biłgoraj.

W tym roku w konkursie o nagrodę Jej imienia rywalizowało 14 gminnych zespołów śpiewaczych, które prezentowały po dwa utwory, pieśń patriotyczną i piosenkę ludową z regionu biłgorajskiego. Na scenie w Korytkowie Dużym wystąpili: Chór z Korytkowa Dużego, Zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, zespół „Więź” z Soli, zespół śpiewaczy z Bidaczowa, „Polne kwiaty” z Dyl, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, „Stok” z Hedwiżyna, „Lawenda” ze Smólska, KGW z Dąbrowicy, „Czeremcha” z Gromady, „Zorza” z Dereźni, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Występy zespołów oceniali: Janina Biegalska z Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, Andrzej Sar, Główny Specjalista ds. kultury ludowej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, Bożena Bednarczuk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy i Krystyna Kufera, wokalistka Kapeli Ludowej „Krążałka” i Biłgorajskiej Kapeli Podwórkowej „Wygibusy”.

W tym roku Nagrodę im. Ireny Potockiej wyśpiewał zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, a cztery wyróżnienia powędrowały do Chóru z Korytkowa Dużego, zespołu „Czeremcha” z Gromady, zespołu „Lawenda” ze Smólska i Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej.

Po wręczeniu dyplomów i podziękowań zespołom odbyła się wspólna biesiada, koncert Kapeli Podwórkowej „STAH” z Werbkowic oraz potańcówka z zespołem VOLVEREMOS. Dodatkową atrakcją wieczoru był pokaz fajerwerków.

Organizatorem XXIII Jesiennej Biesiady Kulturalnej jest Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Korytkowa Dużego. Dziękując mieszkańcom Korytkowa za przygotowanie obchodów Święta Niepodległości w Gminie Biłgoraj szczególne ukłony i wyrazy wdzięczności kierujemy do pana Pawła Grabiasa Dyrektora Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym, Grona Pedagogicznego i Uczniów za wzruszającą część artystyczną i oprawę plastyczną uroczystości, do Prezesa OSP Franciszka Sochy, Naczelnika OSP Krzysztofa Bednarza i wszystkich druhów strażaków OSP Korytków Duży oraz Chóru z Korytkowa Dużego za cały trud włożony w organizację i przygotowanie biesiady, za dobrą atmosferę spotkania oraz okazaną gościnność. Bardzo dziękujemy panu Dariuszowi Wolaninowi i panu Janowi Niecałkowi, za hojność, która przyczyniła się do uświetnienia tego wydarzenia.

• Święto Niepodległości w Korytkowie Dużym