Teatralne spotkanie grup obrzędowych w Starym Dzikowie

2018-02-04

4 lutego b.r. dwie grupy teatralne z naszej gminy wzięły udział w XVI Regionalnym Przeglądzie Grup Obrzędowych Wątki Folkloru Ludowego. Podczas przeglądu, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie zaprezentowało się 10 teatrów.

Celem przeglądu jest prezentacja zwyczajów i obrzędów ludowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego, popularyzacja tych wartości kulturowych w społeczeństwie oraz zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacje miały zawierać charakterystyczne dla danego regionu ceremonie, tradycyjne czynności, zabiegi magiczne, itp. Komisja Artystyczna oceniała autentyczność obrzędów, zwyczajów, gwary, muzyki, pieśni i tańców, strojów i rekwizytów oraz adaptację sceniczną widowiska.

W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym przeglądzie z zespołem „Więź” z Soli, który zaprezentował widowisko „Solskie darcie pierza” i zdobył III nagrodę na XV Przeglądzie. W tym roku Gminę Biłgoraj reprezentował Zespół śpiewaczy z Bidaczowa i Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Były to jednocześnie jedyne zespoły reprezentujące woj. lubelskie na podkarpaciu. Zespół śpiewaczy z Bidaczowa wystąpił z widowiskiem „Ach te wdowy”. Scenka rozgrywająca się w domu owdowiałych kobiet opowiada o ich codziennym życiu, problemach i zaradności tych samotnych kobiet na biłgorajskiej wsi. Widowisko "Przy grabieniu ściółki" Zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego  obrazuje spotkanie kobiet w lesie przy grabieniu ściółki, które staje się okazją do wymiany doświadczeń do czego może być wykorzystywana ś i jak bardzo jest przydatna ściółka leśna w gospodarstwie wiejskim. Kobiety wychwalają las i jego bogactwa oraz wymieniają się plotkami o tym co się dzieje na wsi. Obydwa nasze zespoły wypadły bardzo dobrze, o czym świadczy uznanie widowni i przyznane przez Komisję Artystyczną wyróżnienia. Gratulujemy!

• Teatralne spotkanie grup obrzędowych w Starym Dzikowie