Polska muzyka przyciąga młodzież

2017-11-16

W zeszły czwartek, 16-go listopada, dzieci po raz drugi wypełniły salę widowiskową Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Tego dnia miał miejsce kolejny koncert pieśni do muzyki skomponowanej przez polskich twórców: I. Paderewskiego, K. Szymanowskiego oraz Romualda Twardowskiego. Koncert realizowała Fundacja Bliżej Pasji w ramach projektu „Bliżej polskiej muzyki”. Zabrzmiały nuty z odcieniem liryzmu, romantyzmu, z wątkami ludowymi, razem składające się na całość wprowadzającą w klimat polskości, budzące tęsknotę za światem, który już przeminął. Nastrój koncertu był zasługą artystów: jako solista wystąpił Grzegorz Pazik (baryton), solistką była Ewa Lalka (sopran), Karolina Hordyjewicz akompaniowała wykonawcom na fortepianie, Monika Dominik wystąpiła w roli konferansjera.

W koncercie bezpłatnie uczestniczyli uczniowie szkół w Bukowej, Hucie Krzeszowskiej, Starym Bidaczowie i w Smólsku. Licznie przybyła młoda publiczność to najlepsze świadectwo, jak potrzebny jest kontakt z wysoką kulturą już od najmłodszych lat. Należy docenić rolę nauczycieli przygotowujących uczniów do koncertów poprzez prowadzone w szkołach warsztaty. Dodatkowe zajęcia realizują z pełnym zaangażowaniem, starając się, aby dzieci osiągnęły jak największe korzyści. Zajęcia są prowadzone za pomocą prezentacji multimedialnych. Zależnie od pomysłowości prowadzących przybierają formę zabawy, angażują dzieci do aktywnego uczestnictwa, pozwalają osłuchać się z muzyką klasyczną. Wszystkie rodzaje aktywności budzą u dzieci pozytywne emocje zachęcając do udziału w koncertach.

Koncert oraz warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Bliżej polskiej muzyki” realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Dąb” w Ciosmach oraz Gminnym ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

Projekt „Bliżej polskiej muzyki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• Polska muzyka przyciąga młodzież