XI Lato na Żurawinowym Szlaku w Ciosmach

2017-07-31

Już od 11 lat na boisku przy szkole w Ciosmach organizowane jest Lato na Żurawinowym Szlaku. Tradycyjnie rozpoczyna się rajdem rowerowym Żurawinowym Szlakiem, a kończy piknikiem rodzinnym. Uczestnicy rajdu co roku podziwiają przepiękne widoki Ziemi Biłgorajskiej i odwiedzają miejsca pamięci narodowej. W tym roku odwiedzili m.in. miejsce upamiętniające schron Andrzeja Kiszki ps. „Dąb”, który ukrywał się w nim od 1947 r. aż do grudnia 1961 r.

Na urokliwym placu w Ciosmach nie brakowało atrakcji dla dużych i małych uczestników pikniku. Na dzieci czekały darmowe dmuchane zamki, zabawa fantowa i przejażdżki kucykami. Animatorzy z grupy FAMILIJKA,  państwo Kasia i Darek Wolaninowie, przez całe popołudnie zajmowali czas dzieci i dorosłych scenicznymi i pozascenicznymi zabawami  oraz konkursami. Wszyscy mogli ponadto popróbować regionalnych specjałów kuchni ciosmańskiej i wziąć udział w konkursie na ciasto lub deser z żurawiną w roli głównej.

Gości powitali Helena Szado – Oleksak,  Prezes Stowarzyszenia „Dąb” i Marek Małek, Radny Gminy Biłgoraj. W spotkaniu w Ciosmach udział wzięli Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z małżonką, Radny Powiatowy Dariusz Wolanin, Radni Gminy Biłgoraj Krzysztof Malec i Wiesław Maciocha, Dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju Marian Kurzyna i Andrzej Czacharowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki  w Bukowej Teresa Kowal, Dyrektor GOK w Biłgoraju Celina Skromak. Przede wszystkim jednak na boisku w Ciosmach licznie zgromadzili się mieszkańcy Ciosmów i okolicznych miejscowości oraz mieszkańcy Biłgoraja.

Na scenie w Ciosmach zaprezentowały się dzieci z miejscowej szkoły z teatrzykiem „Smerfy”, a z koncertem wystąpiła Kapela Ludowa LUBARTOWIACY. Można było obejrzeć pełne humoru widowisko „Ach te wdowy” w wykonaniu zespołu śpiewaczego z Bidaczowa, posłuchać zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” i Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej. Wieczorem dla publiczności koncert zagrała Kapela Podwórkowa „WYGIBUSY” z Biłgoraja, a na dyskotekę pod gwiazdami zaprosił zespół MEFFIS.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach, OSP w Ciosmach, Wójt Gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

• XI Lato na Żurawinowym Szlaku w Ciosmach