Bukowskie Jagodzianki

2017-07-02

W niedzielę 2 lipca, w przypadające wówczas święto Matki Boskiej Jagodnej, odbyły się kolejne Bukowskie Jagodzianki. Zorganizowane zostały po raz szósty na placu przy remizie OSP w Bukowej. Ta plenerowa impreza służy promocji tej położonej wśród lasów miejscowości gminy Biłgoraj, promocji bogatej tu i wciąż kultywowanej kultury ludowej oraz potraw regionalnych, w tym również tych na bazie runa leśnego. Jagodzianki słyną już w okolicy z przepysznych pierogów z jagodami i „jagodzianek”, czyli bułeczek drożdżowych z jagodami.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Zespół „Jarzębina” z Bukowej i przede wszystkim Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej.

Impreza została dofinansowana przez Wójta Gminy Biłgoraj w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2017 roku oraz przez LGD Ziemia Biłgorajska.

Gości i uczestników spotkania powitali Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju i Tadeusz Tutka, Prezes OSP w Bukowej. Na placu przy remizie licznie zgromadzili się mieszkańcy Bukowej oraz przybyli goście. W spotkaniu uczestniczył  Wiesław Różyński, Wójt Gminy Biłgoraj z małżonką, zastępca Wójta Wojciech Dziduch, Piotr Olszówka, Poseł na Sejm RP, Waldemar Sawastynowicz, Dyrektor LGD Ziemia Biłgorajska, Dariusz Wolanin, Radny Powiatu Biłgorajskiego z małżonką, Jan Majewski, Przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj, Wiesław Niemiec i Marek Małek, Wiceprzewodniczący RGB, Wiesława Krzeszowiec i Krzysztof Malec,  radni Gminy Biłgoraj. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili również księża. Przybył ks. Stanisław Ciupak, proboszcz parafii p.w. Św. Andrzeja Boboli w Bukowej oraz ks. Kanonik Krzysztof Gajewski, proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym. Do Bukowej na Jagodzianki przybyli również kierownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy. To wielkie serce i gościnność Mieszkańców Bukowej co roku sprzyja integracji lokalnej społeczności i przybyłych gości.

W programie Bukowskich Jagodzianek nie zabrakło atrakcji dla małych i dużych uczestników imprezy. Dla dzieci przygotowano darmowy dmuchany park zabaw, a dorośli mogli wziąć udział w konkursie kulinarnym na ciasto lub deser z jagodami. Pokazy wykonywania drewnianych łyżek tradycyjną techniką dłubania poprowadził Antoni Frączek, twórca ludowy z Bukowej. Można też było posłuchać twórczości lokalnej poetki Marianny Gęborys.

A w programie artystycznym Bukowskich Jagodzianek znalazły się zarówno występy lokalnych artystów jak i zaproszonych gości. Na scenie w Bukowej wystąpił zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Można też było posłuchać prezentacji tradycyjnych pieśni ludowych nagrodzonych w tym roku w czerwcu na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Pieśni weselne wykonał kobiecy skład zespołu „Jarzębina” z Bukowej, który wrócił z Kazimierza z wyróżnieniem, a  pieśni sieroce wykonane przez Piotra i Jakuba Ostrowskich uhonorowane zostały II Nagrodą festiwalu. Na scenie zaprezentowali się również uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej w Bajce o Czerwonym Kapturku oraz w przepięknych układach tanecznych.

Z koncertem pieśni biłgorajskich zaprezentowała się Kapela Ludowa „Krążałka”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju. Z barwnym programem artystycznym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Można było podziwiać kolorowe stroje tancerzy w tańcach ludowych z różnych regionów Polski oraz w tańcach narodowych. Do tańca uczestników spotkania w Bukowej porwała Kapela Kalina Folk z Polichny. Bogaty program sceniczny zachwycona publiczność oklaskiwała rzęsistymi brawami.

Wieczorne koncerty zespołu STRYCH i zespołu B-Qll, który był  gwiazdą wieczoru w tą pierwszą niedzielę wakacji, dały młodzieży możliwość zabawy pod gwiazdami do późnych godzin nocnych.

• Bukowskie Jagodzianki