Jubileusz 90-lecia OSP oraz Piknik Rodzinny w Dąbrowicy

2017-06-12

W dniu 11 czerwca 2017 r. na malowniczym placu w Dąbrowicy odbyły się uroczystości rocznicowe OSP w Dąbrowicy połączone z Piknikiem Rodzinnym.

Uroczystości otworzyła barwna defilada pododdziałów Ochotniczych Straży Pożarnych na czele ze Strażacką Orkiestrą Dętą z Biszczy pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia. W defiladzie z remizy OSP w Dąbrowicy na plac piknikowy maszerowali jubilaci – strażacy z Dąbrowicy, poczty flagowe oraz druhowie z innych jednostek OSP z terenu Gminy Biłgoraj.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji obchodzących swoje święto strażaków, koncelebrowana przez ks. Kanonika Krzysztofa Gajewskiego, kapelana powiatowego strażaków oraz ks. Kanonika Józefa Bednarskiego. Podczas Mszy księża dokonali uroczystego poświęcenia nowego sztandaru OSP w Dąbrowicy. Po Mszy nastąpiła doniosła chwila złożenia meldunku przez Komendanta Gminnego druha Jana Małyszę, odegrania Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięcia Flagi Państwowej na maszt.
Przybyłych gości powitał Prezes OSP w Dąbrowicy dh Sławomir Blacha. Na jubileusz przybyli m.in. Posłowie na Sejm RP Genowefa Tokarska oraz Piotr Olszówka, asystentka Poseł na Sejm RP Agaty Borowiec, Wicestarosta Powiatu Biłgorajskiego Jarosław Piskorski, Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, Zastępca Wójta Wojciech Dziduch, Sekretarz Gminy Teresa Różańska, Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju bryg. Wiesław Krent, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie st. bryg. w stanie spoczynku Mieczysław Skura, a także radni powiatowi i gminny, sołtysi oraz dyrektorzy.
W najważniejszej część uroczystości, która dała wyraz najwyższego społecznego uznania jakim cieszą się druhowie strażacy, nastąpiło przekazanie sztandaru dla OSP w Dąbrowicy. Akt Fundacji Sztandaru odczytali Rodzice Chrzestni OSP w Dąbrowicy pani Monika Frąk oraz pan Marian Kurzyna. Po wbiciu gwoździ w drzewce sztandaru przez fundatorów sztandaru i wpisaniu się do kroniki pamiątkowej odczytano Akt Nadania Sztandaru, przekazano go Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy oraz odznaczono tę jednostkę Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Srebrny medal otrzymali Grzegorz Jagucak, Piotr Maciocha, Marcin Jargieło oraz Piotr Szewc, brązowy: Damian Maciocha oraz Sławomir Przytuła, a odznakę „Strażak Wzorowy”: Renata Zań, Stanisław Szmit oraz Szymon Przytuła. Odznaczenia sztandaru oraz wręczenia medali dokonali Mieczysław Skura, Wiesław Krent oraz Wiesław Różyński.
Na ręce Prezesa OSP w Dąbrowicy Sławomira Blachy przybyli goście złożyli pamiątkowe podziękowania i życzenia dalszej pomyślności, a Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński oprócz ciepłych słów podarował jubilatom przydatny sprzęt pożarniczy.
Po części oficjalnej obchodów Jubileuszu 90-lecia OSP w Dąbrowicy przybyli goście i mieszkańcy, a w szczególności dzieci i młodzież bawili się na Pikniku Rodzinnym, obfitującym w wiele atrakcji na scenie i na placu. Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński oraz dyrektor ZSPiG w Dąbrowicy Tadeusz Rak wręczyli nagrody dla dzieci biorących udział w Konkursie Plastycznym „90 lat OSP w Dąbrowicy”, a wszystkie prace można było zobaczyć na plenerowej wystawie. Na scenie wystąpiły dzieci z ZSPiG w Dąbrowicy w przedstawieniu „Przyjaciel od zaraz”, przygotowanym pod kierunkiem Anny Kiełbasy i Moniki Frąk, formacje taneczne z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, pracująca pod opieką Ingridy Sokołowskiej i Urszuli Demuchy, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy oraz zespół Big Band z Biłgorajskiego Centrum Kultury w Biłgoraju. Wieczorem do tańca przygrywał zespół FACE LOVE.
Poza częścią artystyczną wiele działo się także na urokliwym placu plenerowym. Fani motoryzacji obejrzeli przejazd motocyklistów, zainteresowani historią zobaczyli wystawę zdjęć prezentującą historię OSP w Dąbrowicy (najstarsze zdjęcie pochodzi z 1932 r.), a na dzieci czekały darmowe dmuchańce, animacje, kącik plastyczny oraz loteria fantowa.

Organizatorami Jubileuszu OSP w Dąbrowicy i Pikniku Rodzinnego byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowicy, Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, sołtys i radny Wiesław Maciocha, ZSPiG w Dąbrowicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicy.

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ

• Jubileusz 90-lecia OSP oraz Piknik Rodzinny w Dąbrowicy