Spotkanie Kultur w Okrągłym

2017-06-04

Jak co roku, w pierwszą niedzielę czerwca w Okrągłym odbył się XIII już Turniej Wsi „Spotkanie kultur”. W tym roku w związku z przypadającym Dniem Zesłania Ducha Świętego, czyli popularnych Zielonych Świątek wydarzenie połączono  z obchodami Święta Ludowego.

Na boisku wiejskim w Okrągłym licznie zgromadzili się mieszkańcy okolicznych miejscowości, miasta Biłgoraja oraz goście. Wydarzenie uroczyście rozpoczął i gości powitał Wójt Gminy Biłgoraj i  Prezes Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego Wiesław Różyński. Okolicznościowy list od Arkadiusza Bratkowskiego Marszałka Województwa Lubelskiego odczytała Katarzyna Fus, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. Głos zabrał również Kazimierz Paterak, Starosta Powiatu Biłgorajskiego gratulując panu wójtowi udanej imprezy i pięknej integracji mieszkańców gminy Biłgoraj.

W spotkaniu w Okrągłym wzięli również udział Piotr Olszówka, Poseł na Sejm RP, Jan Kowalik, Radny Sejmiku Wojewódzkiego, alfred Sobótka, , członek zarządu województwa lubelskiego, Roman Kasperek z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Jarosław Piskorski, Wicestarosta Biłgorajski, Jan Majewski, Przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj, Radni Powiatu Biłgorajskiego – Ewa Maciocha< Teresa Nowak i Stanisław Lewandowski, ks. Kanonik Krzysztof Jankowski, ks. Proboszcz Marek Kuśmierczyk, Radni i Sołtysi Gminy Biłgoraj oraz kierownicy i pracownicy UG w Biłgoraju.

W Turnieju Wsi „Spotkanie kultur” 2017 udział wzięło 5 drużyn: z Soli, Woli Dużej i Woli Małej, Dereźni, Korczowa i Okrągłego. Na boisko wiejskie do Okrągłego zawitali więc zagraniczni goście: Anglicy z Soli, Słowianie z Woli Dużej i Małej, Cyganie z Dereźni, Hiszpanie z Okrągłego i Afrykańskie Plemię z Korczowa.

Sołectwa rywalizowały ze sobą w konkursie kulinarnym i konkurencjach turniejowych. Zmaganiom drużyn przyglądały się dwie odrębne komisje. Stoiska kulinarne oceniała komisja w składzie: Ewa Maciocha – Radna Powiatu Biłgorajskiego, Przewodnicząca Komisji Kultury, Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju, Anna Wachowicz – Wydział ds. Kultury, Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju oraz Grzegorz Borowy – Restauracja Sitarska w Biłgoraju.

Po dokładnym obejrzeniu wszystkich stoisk regionalnych i wnikliwym zapoznaniu się z ich zawartością komisja postanowiła przyznać nagrody w następującej kolejności:

I nagroda, w wysokości 500 zł.(23 pkt) – dla Sołectwa Korczów

II nagroda, w wysokości 400 zł.(22 pkt) – dla Sołectwa Okrągłe

III nagroda, w wysokości 300 zł.(20 pkt) – dla Sołectwa Sól

IV nagroda, w wysokości 200 zł. ex aequo (13 pkt) – dla Sołectwa Wola Duża z Wolą Małą i Sołectwa Dereźnia.

Zmagania turniejowe, zarówno konkurencje artystyczne, jak i sprawnościowe oceniała komisja w składzie: Bożena Bednarczuk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy, Iwona Pawlos – Instruktor MDK w Biłgoraju, Anna Świca – Instruktor MDK w Biłgoraju i Anna Banach – Instruktor GOK w Obszy. Oceniane konkurencje w turnieju to parada drużyn, konkurs plastyczny dla dzieci, konkurencje sprawnościowe na torach, ubieranie stracha na wróble, pokaz tańca narodowego oraz scenka z życia prezentowanego kraju.

Po podsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji turniejowych

tytuł Super Sołectwa (104 pkt) i I nagrodę, w wysokości 2000 zł. zdobyła Drużyna z Korczowa,

II nagrodę, wysokości 1500 zł. (86 pkt) zdobyła Drużyna z Dereźni,

III nagrodę, w wysokości 1000 zł. wywalczyła Wola Duża i Wola Mała,

IV i V miejsce (nagrody po 500 zł.) uzyskały drużyny z Okrągłego (74 pkt) i z Soli (62 pkt).

Nagrody i dyplomy uczestnikom turnieju wręczył Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj.

Laureatom XIII Turnieju Wsi „Spotkanie kultur” 2017 serdecznie gratulujemy, a wszystkim drużynom dziękujemy za udział w turnieju. Dziękujemy za piękną integrację i świetną zabawę. Niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia okazała się Drużyna z Sołectwa Korczów, i to nie tylko ze względu za zajęcie I miejsca w obydwu konkursach. Udowodnili, że podchodząc z dystansem do konkursu można  się świetnie bawić, a publiczności dostarczyć niezapomnianych emocji i wielu radosnych wrażeń. Dziękujemy za łzy radości i dobrą zabawę.

Ukłony i podziękowania dla pani Krysi Różańskiej, Sołtys Okrągłego, za Jej nieocenioną pomoc oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w przygotowanie tego dużego przedsięwzięcia.

Dzięki uprzejmości Oddziału Biłgorajskiego Koła Diabetyków  można było dokonać pomiarów cukru, cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi,  darmowe pomiary ciśnienia tętniczego oferowali pracownicy i słuchacze Medycznego Studium Zawodowego w Biłgoraju, a porad kosmetycznych udzielały  konsultantki Oriflame. Automobilklub Biłgorajski zaprezentował się paradą zabytkowych samochodów. Atrakcje dla dzieci zapewniali  animatorzy ze Sceny Juno oraz działający przez całe popołudnie aż do godzin wieczornych darmowy dmuchany park zabaw.

Ponadto w ramach turnieju odbył się koncert zespołu „Jambo Africa”, który podtrzymując integracyjny charakter imprezy, znanymi i lubianymi przebojami muzycznymi połączył we wspólnej, radosnej zabawie zgromadzonych uczestników imprezy. Na zakończenie odbyła się jeszcze dyskoteka pod gwiazdami z DJ NIELO oraz koncert zespołu MEFFIS.

Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Nowa gazeta biłgorajska, bilgoraj.com.pl, bilgorajska.pl oraz Katolickie Radio Zamość.

Organizatorem XIII Turnieju Wsi „Spotkanie kultur” w Okrągłym był Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz Mieszkańcy Okrągłego.

• Spotkanie Kultur w Okrągłym