Jarmark obywatelski, czyli podsumowanie projektu “Senior jak dąb”

2016-12-15

Dnia 10 grudnia 2016r. w Restauracja Sitarska w Biłgoraju odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt. “Senior jak dąb” przez realizowanego przez Stowarzyszenie  „Dąb “ w Ciosmach.

Jednym z głównych celów Jarmarku było upowszechnienie efektów projektu oraz zachęcenie do wolontariatu i do zaprezentowania działalności społecznej i obywatelskiej, tak aby w jednym miejscu mieszkańcy mogli zobaczyć wkład i potencjał seniorów, ale także pozostałych aktywnych mieszkańców gminy.

Projekt realizowany jest od maja do końca grudnia. W działaniach projektowych wzięli udział seniorzy z miejscowości Ciosmy, Bukowej i Soli.

Podsumowanie projektu rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Pani Helena Szado – Oleksak, która powitała seniorów i gości, a także przedstawiła założenia projektu. Oprócz seniorów na spotkanie przybył Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, Jacek Haraf i Marek Małek radni Gminy Biłgoraj, sołtysi wsi Bukowa i Ciosmy - Janusz Małysza i Sławomir Rataj, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych oraz członkowie zespołów śpiewaczych. W jarmarku uczestniczyło około 100 osób.

Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński podziękował realizatorom i uczestnikom projektu. Podkreślił jego wkład w organizację życia społeczno- kulturalnego gminy. Kolejnym punktem programu była prezentacja efektów działań przez poszczególne grupy seniorów. W ramach projektu odbyło się 12 akcji senioralnych, w których łącznie wzięło udział ponad 450 osób. Liderzy z Bukowej, Ciosmów i Soli szczegółowo omówili efekty przedsięwzięć oraz wyrazili chęć dalszego udziału w tego rodzaju projektach. Marzą o wspólnych spotkaniach, wyjazdach, działaniach na rzecz swoich miejscowości.

Przygotowana przez wolontariuszy prezentacja multimedialna, kroniki akcji senioralnych oraz wystawy fotografii, plakatów, a także stoiska regionalne dopełniają całości projektu.

Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem, śpiewem oraz rozmowami, których brakuje nie tylko seniorom. Projekt był zaczynem społecznej współpracy, dał pozytywny przykład działań oddolnych i zainspirował do dalszej pracy .

Projekt "Senior jak dąb" był współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego

Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2016-2020.

Teresa Kowal

• Jarmark obywatelski, czyli podsumowanie projektu “Senior jak dąb”