Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej

2016-12-12

Już po raz XXVII w Dereźni odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej, w którym udział wzięło 63 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Wójta Gminy Biłgoraj i Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Współorganizatorami konkursu byli Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju – Filia Biblioteczna w Dereźni.

Do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych ze SP nr 1 im. Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, SP im. św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, SP im. Jana Pawła II
w Księżpolu, SP w Korczowie i Dereźni.
W kategorii gimnazjów rywalizowali przedstawiciele Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju, Gimnazjum nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Biłgoraju, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, Gimnazjum w Dąbrowicy, Hedwiżynie, Gromadzie i Dereźni.
Natomiast reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych to uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ.

Uczestnicy konkursu prezentowali nie tylko swoją wiedzę ale również ją pogłębiali i zdobywali, gdyż podczas przerwy pomiędzy etapami Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju przedstawił prezentację pt. „Życie obozowe partyzantów na Ziemi Biłgorajskiej”. Z prezentacji uczniowie dowiedzieli się m.in. o położeniu obozów partyzanckich, a także historii oddziałów „Corda”, „Skrzypika”, „Woyny”, „Groma”, „Wira” oraz Szpitala Leśnego „665”. Dominik Róg przedstawił także co zostało z życia partyzantów w Puszczy Solskiej.

WYNIKI:
Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych:
I miejsce – Julia Bielak, Liliana Kapka, Mateusz Obszański ze SP w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),
II miejsce – Kinga Kaziród, Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr ze SP w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),
III miejsce – Katarzyna Dyndał, Aleksandra Solak, Arkadiusz Cios ze SP w Korczowie (opiekun Dorota Lisiecka),
IV miejsce ex aequo – Julia Paszko, Zuzanna Rębacz, Jakub Konieczny ze SP w Lipinach Dolnych (opiekun Anna Lipiec); Alicja Nizio, Sebastian Gęborys, Maria Wróbel z ZS im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym (opiekun Anna Osuch).
Wyniki w kategorii uczniów gimnazjum:
I miejsce – Zuzanna Niemiec, Zuzanna Kimak, Szymon Łubiarz z Gimnazjum w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),
II miejsce - Magdalena Małysz, Aleksandra Raduj, Katarzyna Rapa z Gimnazjum w Gromadzie (opiekun Danuta Kutryn),
III miejsce – Magdalena Sokołowska, Marcin Żmijan, Przemysław Jachosz z Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju (opiekun Danuta Kutryn),
IV miejsce – Karolina Rak, Anna Pędziwiatr, Miłosz Ostasz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk).

Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce – Patrycja Sprysak, Klaudia Mazgal, Klaudia Mucha z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju (opiekun Kinga Birut-Solak),
II miejsce – Weronika Chuda, Dominika Dec, Dominika Derewlak z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Beata Pieczonka),
III miejsce – Małgorzata Maciocha, Angelika Rak, Karolina Kornik z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (opiekun Mirosław Obszański),
IV miejsce – Kornelia Antosz, Kinga Rarata, Jakub Małek z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Dariusz Pyzio).

Indywidualni zwycięzcy II etapu:
Szkoły podstawowe:
I miejsce – Aleksandra Solak (SP w Korczowie)
II miejsce – Julia Bielak (SP w Dereźni)
III miejsce – Mateusz Obszański (SP w Dereźni)
IV miejsce – Paweł Pędziwiatr (SP w Księzpolu)
V miejsce – Kinga Kaziród (SP w Księżpolu)
Gimnazja:
I miejsce – Magdalena Małysz (Gimnazjum w Gromadzie)
II miejsce – Zuzanna Kimak (Gimnazjum w Dereźni)
III miejsce – Zuzanna Niemiec (Gimnazjum w Dereźni)
IV miejsce – Marcin Żmijan (Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju)
V miejsce – Karolina Rak (Gimnazjum w Księżpolu)
Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Agnieszka Okoń (RCEZ w Biłgoraju)
II miejsce – Angelika Rak (LO im. ONZ w Biłgoraju)
III miejsce – Patrycja Sprysak (KLO w Biłgoraju)
IV miejsce – Małgorzata Maciocha (LO im. ONZ w Biłgoraju)
V miejsce – Kinga Rarata (ZSBiO w Biłgoraju) i Dominika Dec (ZSZiO w Biłgoraju)

Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Zofia Bielak, dyrektor ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, Jarosław Lipiec, etatowy członek Zarządu Powiatu i Andrzej Czacharowski, wiceprezes Oddziału PTTK w Biłgoraju.

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, a opiekunom składają wyrazy uznania za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych. Dziękują sponsorom i współorganizatorom tegorocznej edycji za wsparcie finansowe i pomoc w organizacji konkursu.

• Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej