Powiatowy Dzień Twórcy Kultury

2016-10-27

27 października w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju spotkali się twórcy i animatorzy kultury z terenu Powiatu Biłgorajskiego. Okazją do spotkania było zaproszenie Starosty Biłgorajskiego Mariana Tokarskiego na Jubileuszowy, zorganizowany po raz dziesiąty,  Powiatowy Dzień Twórcy Kultury.  Podczas wydarzenia najbardziej zasłużeni w tej dziedzinie otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy. Z Gminy Biłgoraj wyróżnienia Starosty otrzymali: Krystyna Różańska, Maria Raduj, Krystyna Kufera i Celina Skromak.

Krystyna Różańska, Okrągłe - Pani Sołtys i założycielka zespołu śpiewaczego "Sąsiadeczki", który we wspólnej pasji śpiewania i społecznej działalności połączył mieszkanki dwóch sąsiednich miejscowości Korczowa i Okrągłego. Zespół założony i kierowany przez panią Krysię, ubrany w stylizowane stroje sitarskie, działa już 14 lat ubarwiając swoim śpiewem uroczystości lokalne i gminne oraz reprezentując swoje miejscowości na zewnątrz. Przez lata swojej działalności stale się rozwijał i zbierał kolejne nagrody i wyróżnienia. Oprócz śpiewu ludowego panie zajęły się również teatrem obrzędowym z powodzeniem reprezentując Gminę Biłgoraj na Międzywojewódzkim Sejmiku Teatru Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zespół jest organizatorem wydarzeń kulturalnych dla społeczności lokalnej, a pani Krystyna jest najbardziej zaangażowaną osobą w organizowanym co roku, już od lat 12 lat, Turnieju Wsi w Okrągłym. Jej zaangażowanie wiąże się z podwójną działalnością - pomocą w organizacji imprezy a także przygotowania swojej miejscowości do rywalizacji w konkurencjach turniejowych i w konkursie na stoisko z potrawami regionalnymi. W tym roku zespół "Sąsiadeczki" włączył się również bardzo aktywnie w przyjęcie z prawdziwie polską gościnnością pielgrzymów i wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Ponadto pani Krystyna od lat udziela się w Chórze Kościelnym CantateDeoParafii Św. Marii Magdaleny. Pani Krysia swoim uśmiechem i optymizmem zjednuje sobie ludzi, a jej zaangażowanie w działalność społeczno - kulturalną udziela się innym mieszkańcom.

Maria Raduj, Dereźnia Solska

Wieloletnia pani Sołtys swojej miejscowości, obecnie Radna Gminy Biłgoraj. Zaangażowana w życie społeczno - kulturalne swojej miejscowości i Gminy Biłgoraj. Jest założycielką i kierownikiem zespołu śpiewaczego "Zorza" w Dereźni, który działa od 2006 roku. Dzięki staraniom pani Marii zespół został doposażony w stroje sitarskie. Zespół "Zorza" angażuje się w oprawę mszy świętych w kaplicy w Dereźni, a swoją miejscowość z dumą reprezentuje na uroczystościach gminnych i powiatowych. Z inicjatywy pani Marii zespół był organizatorem potańcówek karnawałowych, Festiwalu Piosenki Miłosnej dla gminnych zespołów śpiewaczych, Spotkania Sąsiedzkiego zespołów śpiewaczych i mieszkańców Dereźni, a w tym roku zaangażował się w organizację Dożynek Gminno - Parafialnych w Dereźni. Kultywując piękne tradycje dożynkowe zespół "Zorza" zdobył w tym roku I nagrodę w konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" oraz reprezentował Gminę Biłgoraj na Dożynkach Powiatowych w Biłgoraju. Zaangażowaniepani Marii oraz chęć wspierania dobrych inicjatyw sprawiło, że zespół "Zorza" bardzo aktywnie i z wielką gościnnością włączył się w przyjęcie w Biłgoraju pielgrzymów z Litwy i wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży.

Krystyna Kufera,

Z potrzeby serca śpiewa i pisze wiersze oraz teksty piosenek dla Biłgorajskiej Kapeli Podwórkowej "Wygibusy", w której występuje już od kilku lat. Ponadto od 5 lat nieodpłatnie śpiewa w Kapeli Ludowej "Krążałka". Życzliwa, zawsze pogodna i uśmiechnięta jest dobrym duchem kapeli i zjednuje jej kolejnych fanów. Kapele te uświetniają uroczystości gminne i miejskie. Na zaproszenie innych organizatorów występują gościnnie w całej Polsce oraz biorą udział w konkursach i przeglądach, gdzie reprezentując Ziemię Biłgorajską osiągają kolejne sukcesy zdobywając coraz to nowe nagrody i wyróżnienia.

Kapela Ludowa "Krążałka" promuje w Polsce i poza jej granicami Ziemię Biłgorajską poprzez wykonywanie ludowego repertuaru z okolic Biłgoraja oraz występowanie w strojach biłgorajsko - tarnogrodzkich.

Celina Skromak - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju za całokształt działalności i wieloletnie zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności i organizację licznych imprez o charakterze lokalnym promujących historię i kulturę regionu.

• Powiatowy Dzień Twórcy Kultury