Dożynki Gminno-Parafialne w Dereźni

2016-08-28

Dożynki Gminno-Parafialne, staropolskie święto plonów i rolników, odbyły się w dniu 28 sierpnia 2016 r. na stadionie w Dereźni.

Tradycyjnym elementem otwierającym każde dożynki jest korowód, na czele którego tym razem maszerowała Orkiestra Dęta z Zaburza, prowadzona przez Zbigniewa Batorskiego. Za muzykami z orkiestry maszerowały poczty sztandarowe OSP w Soli oraz OSP w Smólsku Dużym, a za nimi starostowie dożynek: Stanisława Łubiarz i Jan Dziduch z Dereźni Solskiej, którzy prowadzili 13 delegacji wieńcowych. Na uroczyste święto plonów swoje wieńce przygotowali mieszkańcy urokliwych miejscowości z terenu Gminy Biłgoraj: Bukowej, Korytkowa Dużego, Gromady i Majdanu Gromadzkiego, Hedwiżyna, Dyl, Dąbrowicy, Smólska, Korczowa i Okrągłego, Soli, Bidaczowa, Nadrzecza, Dereźni oraz Ciosmów. Korowód witał Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, księża proboszczowie gminnych parafii oraz honorowi goście dożynkowi.

Po złożeniu wieńców, na scenie została odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana Witolda Batyckiego, proboszcza parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, przy współudziale ks. kanonika wicedziekana Józefa Bednarskiego, duszpasterza rolników i pszczelarzy, ks. Sławomira Zawady, gospodarza kaplicy w Dereźni, ks. kanonika Krzysztofa Gajewskiego, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym, ks. Piotra Sobczuka, proboszcza parafii w Hedwiżynie, ks. kanonika dziekana Jerzego Kołtuna, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Trójcy Przenajświętszej w Biłgoraju oraz księży emerytów z Domu Księży Seniorów w Biłgoraju.

Do Dereźni oprócz przedstawicieli lokalnych władz i instytucji, przybyli także m. in. Posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Agata Borowiec oraz Piotr Olszówka, Sylwia Ciesielska w imieniu poseł Genowefy Tokarskiej oraz Andrzej Szarlip w imieniu Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka.

Przybyłych gości powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który doceniając trud polskiego rolnika mówił:

Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dzień radości i odpoczynku po ciężkiej pracy.
W tych pięknych, misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim ciężka praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji i do ziemi. Chociaż na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, to zarówno dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Dożynki są przede wszystkim świętem polskiego rolnika, z którego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy za to winni Wam wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję to okazać, podziękować za wysiłek i zaangażowanie jakie wkładacie w pracę, żeby zebrać plon. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej mozolnej pracy składam Wam słowa najwyższego uznania.

Nieodłącznym elementem święta plonów jest Konkurs na Najlepszy Wieniec Dożynkowy. Komisja Konkursowa, w skład której weszła Wioletta Świerczyńska, Ludwika Dolina oraz Joanna Szkutnik, po obejrzeniu wszystkich wieńców przyznała nagrody dla najlepszych. Spośród 13 wieńców I miejsce ex aequo zajęły delegacje dożynkowe z Dąbrowicy oraz Dereźni, II miejsce – Gromada i Majdan Gromadzki, III miejsce - Korytków Duży, a wyróżnione zostały wieńce ze Smólska i Bukowej. Wszystkie delegacje otrzymały nagrody pieniężne.

Na dożynkach w Dereźni nie zabrakło także radosnego świętowania, do którego zachęcały występy artystów na scenie. Część artystyczną rozpoczęła koncertem Orkiestra Dęta z Zaburza, po której na scenie zaprezentował się Zespół Tańca z Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu. W prezentacjach scenicznych gminnych zespołów śpiewaczych wystąpiły: "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, "Stok" z Hedwiżyna, "Lawenda" ze Smólska, "Jarzębina" z Bukowej, "Zorza" z Dereźni, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Czeremcha" z Gromady, "Polne kwiaty" z Dyl, zespół KGW z Dąbrowicy oraz zespoły śpiewacze z Korytkowa Dużego i Bidaczowa.  Ludowym repertuarem do tańca zagrzewały gości Młodzieżowy Zespół Folkowy „Podkowa” oraz Zespół Folkowy „Janki”.  Wieczorem do wspólnej zabawy zachęcały zespoły NO NAME oraz MEFFIS, a także DJ FRESH.

Wiele ciekawego działo się także poza sceną. Najmłodsi mogli spędzić czas przy darmowych dmuchańcach i otrzymać papierowe gadżety od firmy MODEL Opakowania, a spragnieni wiedzy i nowych umiejętności mogli obejrzeć pokazy tradycyjnych rzemiosł poprowadzone przez twórców ludowych z Bukowej. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju zainscenizował wystawę płodów rolnych, były także stoiska promocyjne Gminy Biłgoraj i LGD "Ziemia Biłgorajska" z darmowymi gadżetami.

Organizatorami Dożynek Gminno-Parafialnych w Dereźni byli: Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Ochotnicza Straż Pożarna w  Dereźni, a także mieszkańcy Dereźni. Nie szczędząc własnego czasu ogromny wkład w przygotowanie święta plonów mieli członkowie Zespołu Śpiewaczego „Zorza” z Dereźni, radna Maria Raduj oraz sołtysi Jan Rataj i Piotr Harasim.

Organizację dożynek w Dereźni wsparli także sponsorzy: Ciastkarnia Teresy i Czesława Obszyńskich, Firma Model Opakowania Sp. z o.o. oraz Firma „ADAMEX”.

• Dożynki Gminno-Parafialne w Dereźni