Piknik Rodzinny "Tradycja i współczesność" w Dąbrowicy

2016-08-07

Na wszystkich, którzy w niedzielne popołudnie 7 sierpnia 2016 r. wybrali się na boisko LZS w Zagrodach Dąbrowickich czekało wiele atrakcji. Mieszkańców Dąbrowicy do wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności namówił radny Gminy Biłgoraj i jednocześnie sołtys wsi Dąbrowica pan Wiesław Maciocha.

Nie szczędząc czasu poszukiwał sponsorów oraz zarażał innych swoją pasją działania i niespożytą energią dotąd aż wspólnie z mieszkańcami Dąbrowicy przygotowali to piękne wydarzenie - plenerowe spotkanie integracyjne o tematyce „Tradycja i współczesność”. Przy organizacji pikniku swoje siły połączyli: Sołtys, OSP, LZS i zespół śpiewaczy KGW z Dąbrowicy, a także Wójt Gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorskiego wsparcia wielu instytucji i osób prywatnych.

Piknik Rodzinny w Dąbrowicy rozpoczął się meczem towarzyskim LZS Dąbrowica kontra Policjanci z PPKP w Biłgoraju. Mecz komentował Lucjan Kupczak, nie żałując kibicom anegdotek sportowych oraz ubarwiając swoje wypowiedzi komentatorskie nawiązywaniem do tradycji i współczesności Dąbrowicy. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla LZS Dąbrowica, a organizatorzy ufundowali dla obydwu drużyn pamiątkowe puchary i piłki, które przedstawicielom drużyn wręczył Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

Tradycja i współczesność, te dwa przewodnie tematy pikniku rodzinnego w Dąbrowicy przeplatały się ze sobą na boisku wiejskim tworząc malownicze widowisko przykuwające uwagę uczestników imprezy. Ustawione w rzędzie obok sceny bale słomy, na których widniał przygotowany duży napis „DĄBROWICA 2016” był piękną wizytówką imprezy i posłużył promocji tej miejscowości. Darmowe zamki dmuchane dla dzieci, animatorzy, kucyki i bryczki to tylko część atrakcji, które przygotowane zostały dla najmłodszych mieszkańców Dąbrowicy i przybyłych na piknik dzieci. Firma MODEL Opakowania ufundowała kartonowe domki, namioty i wigwamy, stanowiące oprawę sceny, a także 50 sztuk pudełek z przyborami do malowania, które rozdano dzieciom.

Nie mniejszym powodzeniem wśród małych i dużych uczestników imprezy cieszyła się parada motocykli i wystawa maszyn rolniczych, ciągników, traktorów i kombajnów. Tu każdy miał okazję podziwiać przepiękne, niezwykle zadbane, często zabytkowe motocykle oraz obejrzeć pojazdy rolnicze i poczuć się prawdziwym traktorzystą, czy kombajnistą. Dzieci, ale też dorośli mogli skorzystać z ustawionej na placu zwyżki, żeby popatrzeć z góry na boisko, czy podziwiać panoramę okolicy. Całości oprawy imprezy dopełniały stoiska z rękodziełem, gdzie twórczynie zaprezentowały tradycyjne i nowoczesne ozdoby i kwiaty z bibuły, krepiny i papieru. Było też stoisko z tradycyjnie wyciskanym twarogiem oraz pierogiem biłgorajskim i domowymi wypiekami przygotowanymi przez panie z miejscowego KGW.

Loterię fantową oraz bezpłatne pomiary cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi poprowadziły panie z Biłgorajskiego Oddziału Koła Diabetyków. Catering na piknik przygotowała Pizzeria Safari z Soli.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz łubiarstwa przygotowany przez Mariana Bielaka z Dąbrowicy. Prezentacja rozpoczęła się od przerąbania kloca sosnowego, poprzez udarcie szczap, obróbkę dranic aż do wystrugania łuba, dokładnego obrobienia go i przygotowania  do folowania. Uczestnicy pikniku mieli okazję obserwować łubiarza przy pracy, zapoznać się z tradycyjną techniką łubiarstwa oraz poznać sprzęty służące łubiarzowi do pracy, takie jak siekiera, pobijak, bontownik, kobylica, ośnik czy folownia. Starsi mieszkańcy Dąbrowicy z nostalgią wspominali swoje przygody z łubiarstwem, bo miejscowość ta niegdyś słynęła z tego dochodowego rzemiosła. Nie mniej emocji wzbudził pojazd, którym pan Marian razem z żoną przybyli na boisko - wóz drabiniasty na żelaznych kołach ciągnięty przez konia. Był to przepiękny pokaz tradycji dawnej wsi biłgorajskiej.

W tym czasie na scenie również działo się sporo. Młodzież z Dąbrowicy, działająca w grupach tanecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zaprezentowała się w pokazie tańca nowoczesnego i towarzyskiego, a publiczność rozgrzewały zespoły „Stok” z Hedwiżyna i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Wieczorem można było posłuchać koncertu sióstr Magdy i Martyny Koman z Biłgoraja, Biłgorajskiej Podwórkowej Kapeli „Wygibusy” oraz potańczyć przy muzyce zespołu EGZOTIC.

• Piknik Rodzinny "Tradycja i współczesność" w Dąbrowicy