Pielgrzymi z Litwy w Biłgoraju

2016-07-25

W dniu 20 lipca 2016 r. do Biłgoraja przybyła 150-osobowa grupa pielgrzymów z Litwy. Uroczyste powitanie młodzieży przez władze samorządowe miasta, gminy i starostwa odbyło się następnego dnia przy Biłgorajskim Centrum Kultury. Pielgrzymi gościli na Ziemi Biłgorajskiej przez kilka dni nim wyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Młodzież z Litwy przyjęła w swoich domach gościnna społeczność miasta Biłgoraja i Gminy Biłgoraj. Opiekunem pielgrzymów ze strony polskiej był ks. Leszek Boryło.

Starosta biłgorajski Marian Tokarski witając gości z Litwy i życząc im udanego pobytu w Polsce, przybliżył także specyfikę naszego powiatu, nawiązał do jego zasobów leśnych, bogactwa przyrodniczego oraz sektorów przedsiębiorczości. Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński wyraził zadowolenie z przyjazdu młodych pielgrzymów i zawiązującej się przyjaźni młodzieży litewskiej i polskiej. Zaznaczył także, że przyjazd ten posłuży litewskiej młodzieży w poznaniu uroczych zakątków Ziemi Biłgorajskiej oraz tego co ją wyróżnia, czyli bogactwa kultury ludowej. Z kolei Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan zauważył, że Litwa jest bliska naszemu miastu, a Kelme jest partnerskim miastem Biłgoraja. Burmistrz nawiązał także do sitarskich tradycji Biłgoraja.

Dla wszystkich pielgrzymów i towarzyszących im wolontariuszy na letniej scenie zatańczył Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Z kolei na placu BCK ginące rzemiosła zaprezentowali twórcy ludowi z Gminy Biłgoraj. Młodzież mogła zobaczyć przy pracy pana Tadeusza Małyszę – łubiarza z Bukowej, pana Stanisława Gorczycę – sitarza oraz pana Antoniego Frączka z Bukowej, produkującego łyżki drewniane tradycyjną metodą dłubania. Pokazy twórców ludowych cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży z Litwy, ale również wolontariuszy i mieszkańcy Biłoraja. Goście z Litwy próbowali własnych sił w tych prostych ale jakże pracochłonnych pracach w drewnie.

Na czas pobytu Litwinów na Ziemi Biłgorajskiej organizatorzy przy współpracy samorządów zaplanowali bardzo bogaty program turystyczno – krajoznawczy. W dniach 20 – 25 lipca Pielgrzymi i wolontariusze zwiedzili Biłgoraj (m.in. Zagrodę Sitarską), spływali kajakami po Tanwi, a także wędrowali ścieżkami dydaktycznymi. Zwiedzano m.in. Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy, Sanktuarium w Krasnobrodzie i Górecku Kościelnym, odwiedzili kamieniołomy w Józefowie, cmentarz partyzancki w Osuchach, oraz zwiedzili Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i Zamość. Goście z Litwy wzięli też udział w uroczystościach odpustowych i podniesienia do rangi Sanktuarium kościoła p.w. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju oraz w koncertach towarzyszących temu wydarzeniu.

Mieszkanki gminy Biłgoraj, m.in. członkinie naszych zespołów: „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespół „Zorza” z Dereźni, KGW z Dąbrowicy i pani Dorota Malec z Bukowej przygotowały poczęstunek dla pielgrzymów w postaci tradycyjnych potraw biłgorajskich. Goście z Litwy mieli okazję doświadczyć gościnności naszych mieszkańców i spróbować pieroga biłgorajskiego, bułki drożdżowej, domowego chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, pierogów z różnym nadzieniem, kompotu wieloowocowego oraz słodkich wypieków.

W poniedziałek 25 lipca 2016 r., tuż przed wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, odbyło się oficjalne pożegnanie pielgrzymów. Przedstawiciele samorządów z terenu powiatu oraz rodziny goszczące pielgrzymów w swoich domach pożegnali się z gośćmi, obdarowując się nawzajem pamiątkami. Litwinów czekała dalsza droga do Krakowa na spotkanie z Ojcem Św. Franciszkiem.

• Pielgrzymi z Litwy w Biłgoraju