Spotkanie z Historią w Ciosmach

2016-04-09

W sobotnie popołudnie 9 kwietnia w świetlicy w Ciosmach odbyło się kolejne Spotkanie z historią. Tym razem poświęcone Powstaniu Styczniowemu. Impreza została zorganizowana w ramach projektu "Spotkania z Historią w Gminie Biłgoraj" realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach, dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Biłgoraj. Organizatorem tego historyczno - edukacyjnego spotkania byli: ZMW Powiatu Biłgorajskiego, OSP w Brodziakach, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Zamiejscowy Oddział w Ciosmach i OSP w Ciosmach oraz Mieszkańcy Ciosmów. .

Przez cały dzień 21 marca 1863r. nad ciosmańskimi borami słychać było odgłosy bitwy. 800 - osobowy oddział powstańczy Leona Czechowskiego już trzeci dzień walczył z przeważającymi liczebnie siłami wojska rosyjskiego. Ostatecznie, po wyczerpującej leśnej walce,  powstańcy zostali zmuszeni do wycofania się za pobliską granicę galicyjską. Ślady tej bitwy są widoczne w ciosmańskich lasach do dzisiaj.

Spotkanie poprowadzili przedstawiciele Zarządu Powiatowego Związku Młodzieży Wiejskiej w Biłgoraju Dominik Róg i Natalia Bielak, a o celach projektu poinformował  Piotr Brodziak, przedstawiciel OSP w Brodziakach.  Przybyłych na spotkanie w świetlicy w Ciosmach powitała pani Teresa Kowal, dyrektor Zamiejscowego Oddziału w Ciosmach. W spotkaniu wzięli udział: Wiceprzewodniczący Rady Gminy Biłgoraj Marek Małek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak, Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych w składzie Tomasz Bordzań, Jan Paluch i Tomasz Brytan, Prezezes Stowarzyszenia "Dąb" w Ciosmach Helena Szado - Oleksak, sołtys wsi Brodziaki, a zarazem przedstawiciel OSP w Brodziakach Piotr Brodziak, sołtys wsi Ciosmy Sławomir Rataj, a także nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy Gminy Biłgoraj.

Tomasz Brytan, znawca dziejów powstania styczniowego na Biłgorajszczyźnie, w obrazowym wystąpieniu, zilustrowanym prezentacją multimedialną, opowiedział o tym , co wydarzyło się w okolicznych lasach 153 lata temu. Tomasz Bordzań, członek Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zaprezentował powstańcze umundurowanie, uzbrojenie oraz ekwipunek. Na zakończenie zaprezentował strzały z broni powstańczej, a co za tym idzie mogliśmy poczuć zapach czarnego prochu.   W żołnierski nastrój wprowadził zebranych Konkurs Piosenki Żołnierskiej, w którym wzięło udział dwunastu wykonawców z Ciosmów i okolicznych miejscowości. W tym konkursie I nagrodę  wyśpiewała Paulina Maziarz z Huty Krzeszowskiej, II Klaudia Blacha, Otylia Kobielarz i Oliwia Małek z Ciosmów, akompaniament Marek Małek, a III nagrodę otrzymała Laura Rapa z Dereźni. Dużą popularnością cieszył się także konkurs plastyczny, w którym wzięło udział 28 uczestników, a trzy główne nagrody otrzymały: Julia Wasąg, Klaudia Blacha i Natasza Lepa. W teście wiedzy historycznej "Powstanie Styczniowe na Ziemi Biłgorajskiej" , do którego przystąpiło 8 uczestników najlepsze okazały się ex aequo: Kinga Rarata, Zuzanna Niemiec i Agnieszka Rębacz z Dereźni. Wszystkim konkursom przyglądała się komisja konkursowa złożona z pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju oraz pani dyrektor szkoły w Ciosmach Teresa Kowal. Każdy uczestnik konkursu oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymał nagrody rzeczowe.

Przybyli do remizy w Ciosmach nie mogli narzekać na brak atrakcji. Pasjonaci dziejów mogli "dotknąć historii" zwiedzając powstańcze obozowisko, przygotowane przez Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, oglądając eksponaty muzealne z czasów powstania, odnalezione na polach bitew i w obozowiskach z lat 1863 i 1864. Bibliofile mogli nabyć ciekawe egzemplarze książek, przekazanych przez Filię Biblioteczną w Ciosmach i sprzedawanych przez młodzież ze Związku Młodzieży Wiejskiej. Za  pieniądze zebrane podczas kiermaszu książki będą zakupione artykuły żywnościowe przeznaczone dla biednych rodzin z terenu Gminy Biłgoraj. Podczas imprezy Stowarzyszenie "Dąb" w Ciosmach przeprowadziło także zbiórkę w ramach ogólnopolskiej akcji "Kilometry Dobra". Spotkanie zakończyło sie wspólnym biesiadowaniem przy przygotowanych przez mieszkańców Ciosmów lokalnych przysmakach. Była to doskonała okazja do integracji i rozmowy.

Ideą projektu "Spotkania z Historią w Gminie Biłgoraj" jest  zainteresowanie dzieci, młodzieży i mieszkańców niezwykle ciekawymi dziejami lokalnymi. Każda podbiłgorajska miejscowośc ma swoją unikalną historię, o której warto pamiętać i ją popularyzować. Kolejne Spotkani a z Historią odbędą się w Brodziakach i Soli.

• Spotkanie z Historią w Ciosmach