VII Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku

2016-04-01

1 kwietnia b.r. w Szkole Podstawowej w Smólsku odbyły się  VII Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne. Na scenie w Smólsku zaprezentowało się 11 szkolnych teatrzyków,     w których wzięło udział 130 młodych aktorów z terenu gminy Biłgoraj. Młodzież po raz kolejny miała okazję  sprawdzić swoje umiejętności aktorskie i porównać je z  występami koleżanek i kolegów z innych szkół.

Poziom tegorocznych konfrontacji był bardzo wysoki. Przejawiał się w przemyślanych scenariuszach, świetnej scenografii, bogactwie kostiumów i doskonałej grze aktorskiej młodych ludzi. Mieliśmy okazję obejrzeć 11 bardzo udanych spektakli. Uczniowie z ZSPiG w Dąbrowicy zaprezentowali sztukę p.t. "Przyjaciel" wg scenariusza Emilii Moniuszko - Kwiecińskiej, przygotowaną pod kierunkiem pani Anny Kiełbasy i Moniki Frąk. W wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie obejrzeliśmy spektakl p.t. "Dziecięcy pokój", przygotowany wg scenariusza Wioletty Sobieraj, pod kierunkiem pani Gabrieli Krzeszowiec. Sztukę "Gnomy - antybaśń", wg scenariusza Izabeli Degórskiej zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Smólsku, których przygotowały panie: Iwona Paluch, Halina Pintal, Maria Skrok i Beata Bełżek.                 W wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Woli Dereźniańskiej obejrzeliśmy "Żelazne trzewiczki", przygotowane na podstawie legendy Hanny Januszewskiej,                       w oparciu o scenariusz Marii Starek. Uczniów przygotowały panie Anna Przytuła - Gol i Magdalena Dołba. Teatrzyk szkolny z Zamiejscowego Oddziału w Ciosmach, pracujący pod kierunkiem pani Anny Kobielarz i Iwony Lepy zaprezentował "Brzydkie kaczątko",  a "Kapryśną królewnę" obejrzeliśmy w wykonaniu uczniów  z ZSPiG w Korytkowie Dużym. Sztuka powstała na podstawie scenariusza Katarzyny Śleszyńskiej, a z uczniami pracowali: Barbara Cudziło, Iwona Stawarska i Paweł Kołodziej. Młodzież z ZSPiG     w Gromadzie zaprezentowała spektakl "Rabarbar". Scenariusz powstał na podstawie tekstu Edwarda Radlińskiego, a młodzież przygotowała pani Małgorzata Procner. Uczniowie z ZSPiG w Hedwiżynie zaprezentowali "Historię prawdziwą o pięknej Emnildzie" , którą z młodzieżą przygotowała pani Marta Szuper. Opowieść "Jak wyginęli królewicze" zaprezentowali uczniowie z Korczowa. Sztuka powstała wg scenariusza E. Gałczyńskiej, a z młodzieżą pracowała pani Grażyna Czyżo. Teatrzyk szkolny z Zespołu Szkół w Soli przedstawił spektakl "Trochę inna Śnieżka". Scenariusz napisała Maria Tonkowiak, a uczniów przygotowały panie Urszula Bednarz, Marta Gil i Elżbieta Zań.  Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie ze SPiG w Bukowej w sztuce "Mały Książe i czarodziejskie zwierciadło" , która powstała na podstawie "Małego Księcia" A. de Saint Exuperyego a z uczniami pracowały panie Barbara Pszczoła i Marcela Grasza.

Komisja w składzie Maryla Olejko i Lidia Grabowska po obejrzeniu wszystkich przedstawień postanowiła nagrodzić trzy spektakle: "Rabarbar" teatrzyku szkolnego z ZSPiG     w Gromadzie, "Brzydkie kaczątko" teatrzyku szkolnego z Zamiejscowego Oddziału w Ciosmach i "Gnomy - antybaśń" uczniów ze Szkoły Podstawowej w Smólsku. Specjalne wyróżnienie komisja przyznała teatrzykowi ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej za spektakl "Żelazne trzewiczki".  Te cztery widowiska zostały nominowane na Powiatowy Przegląd Teatrów Szkolnych w Tarnogrodzie, gdzie będą reprezentować Gminę Biłgoraj. Dodatkowo komisja postanowiła wyróżnić sztukę "Przyjaciel"  teatrzyku z ZSPiG w Dąbrowicy i "Kapryśną królewnę" wykonaną przez uczniów z ZSPiG w Korytkowie Dużym. Nagrody indywidualne za najlepsze kreacje aktorskie otrzymali: za rolę Jasnej - Martyna Broda ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej,  Wiktoria Strzałka z ZSPiG w Dąbrowicy za Muchę, Król - Jakub Szuper z ZSPiG w Hedwiżynie, Brzydkie kaczątko - Zuzanna Nalepa z Zamiejscowego Oddziału w Ciosmach i Królewna - Emilia Pawlos z ZSPiG w Korytkowie Dużym.

Wszystkie teatrzyki otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy za przygotowanie spektakli na tegoroczne konfrontacje teatralne. Wszystkim uczestnikom - aktorom i opiekunom grup teatralnych  bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy udanych prezentacji scenicznych. Laureatom życzymy powodzenia i dobrej zabawy w kolejnych etapach zmagań teatralnych. ... Bo teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd ...

• VII Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku