XX Jesienna Biesiada Kulturalna w Soli

2015-11-11

11 listopada mieszkańcy Gminy Biłgoraj świętowali 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Soli montażem słowno - muzycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Soli, mszą świętą w intencji Ojczyzny i złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Druga, integracyjna część spotkania odbyła się w Zajeździe na Rozdrożu w Soli. Przybyli na nią zaproszeni goście, mieszkańcy gminy i wszystkie zespoły śpiewacze i obrzędowe, działające na terenie gminy Biłgoraj. Witając gości Wójt Wiesław Różyński przypomniał, że już od dwudziestu lat mieszkańcy gminy, twórcy kultury i gminne zespoły radośnie świętują Dzień Niepodległości co jest zasługą poprzedniej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Ireny Potockiej, która zainicjowała urządzanie w tym dniu Jesiennej Biesiady Kulturalnej. Po Jej śmierci gminne zespoły rywalizują na tym spotkaniu o nagrodę Jej imienia. Część artystyczna rozpoczęła się od montażu słowno - muzycznego "Dzień Niepodległości" przygotowanego przez Strażaków i Chór z Korytkowa Dużego. W prezentacjach konkursowych zaprezentowały się wszystkie gminne zespoły, które na tą okazję przygotowały piosenki ludowe i żołnierskie oraz krótkie widowiska wg własnych scenariuszy. Obejrzeliśmy trzy  spektakle: "Powrót rezerwistów" przygotowany przez zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej, wg scenariusza pani Marii Jargieło, "Sieroca dola" wg scenariusza pani Marii Gęborys przygotowany przez zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego i "Pasterka 1943" wg scenariusza pana Jacka Harafa, przygotowana przez zespół "Więź" z Soli z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja. W repertuarze muzycznym zaprezentowały się następujące zespoły: Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, zespół "Czeremcha" z Gromady, zespół "Zorza" z Dereźni, zespół KGW z Dąbrowicy, zespół śpiewaczy z Bidaczowa, "Polne kwiaty z Dyl, "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, zespół "Stok" z Hedwiżyna i zespół "Lawenda" ze Smólska. Komisja w składzie: Maryla Olejko, Ewa Bordzań i Adam Kozera po obejrzeniu wszystkich prezentacji prestiżową Nagrodę im. Ireny Potockiej przyznała zespołowi "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza. Koncert dla uczestników biesiady zagrała, bardzo entuzjastycznie przyjęta, Kapela Kalina - Folk z Polichny, a do tańca zagrał zespół VOLVEREMOS.

Dziękujemy Strażakom z OSP w Korytkowie Dużym i Chórowi z Korytkowa Dużego za przygotowanie okolicznościowego montażu słowno -muzycznego. Za pomoc w przygotowaniu tegorocznej biesiady składamy podziękowania zespołowi "Więź" z Soli, KGW z Soli, Ciastkarni państwa Teresy i Czesława Obszyńskich w Biłgoraju, a za okazaną gościnność  pragniemy serdecznie podziękować  państwu Halickim - Zajazd na Rozdrożu w Soli.

• XX Jesienna Biesiada Kulturalna w Soli