Święto Plonów w Korytkowie Dużym

2015-08-24

23 sierpnia na placu przy remizie OSP w Korytkowie Dużym odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne w Korytkowie Dużym. W korowodzie dożynkowym wzięło udział 16 delegacji wieńcowych, 14 z Gminy Biłgoraj i dwie z Gminy Frampol, parafia Korytków Duży. Swoje miejscowości z wieńcami dożynkowymi reprezentowali: Korytków Duży, Andrzejówka, Bukowa, Ciosmy, Dąbrowica, Dereźnia, Dyle, Gromada z Majdanem Gromadzkim, Hedwiżyn, Korczów z Okrągłym, Nadrzecze, Ruda Solska, Smólsko, Sól, Karolówka i Korytków Mały.

Korowód uroczyście poprowadziła Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Obszy, pod kierunkiem kapelmistrza Wojciecha Baszkiewicza. Na czele korowodu maszerowały poczty sztandarowe OSP i PSL oraz jednostka OSP z Korytkowa Dużego. Starostami tegorocznych dożynek byli pani Anna Małek i pan Krzysztof Kusz z Korytkowa Dużego. Korowód witał Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński,  księża proboszczowie gminnych parafii oraz honorowi goście dożynkowi. Mszę św. odprawił ks kanonik Józef Bednarski duszpasterz rolników i pszczelarzy, przy współudziale gospodarza parafii ks kanonika Krzysztofa Gajewskiego proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym, ks. Marka Kuśmierczyka, proboszcza parafii w Gromadzie, ks. Stanisława Ciupaka, proboszcza parafii w Bukowej i ks. Piotra Sobczuka, proboszcza parafii w Hedwiżynie.  Po mszy świętej dziękczynnej rozpoczęła się oficjalna część dożynek, którą rozpoczął powitaniem gości Wójt Gminy Biłgoraj. Część artystyczną rozpoczęła koncertem Orkiestra Dęta z Obszy. Następnie mieszkańcy Korytkowa Dużego zaprezentowali widowisko dożynkowe pt. "Współczesne problemy żniw" , a w wykonaniu Chóru z Korytkowa Dużego usłyszeliśmy  przyśpiewki dożynkowe. Perełką na scenie okazał się spektakl muzyczno - taneczny Volare Cantare przygotowany przez Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. W prezentacjach scenicznych zespołów śpiewaczych wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, zespół "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, zespół KGW z Dąbrowicy, zespół "Stok" z Hedwiżyna, "Lawenda" ze Smólska, "Jarzębina" z Bukowej, "Zorza" z Dereźni, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Czeremcha" z Gromady, zespół z Andrzejówki, "Więź" z Soli, "Polne kwiaty" z Dyl, zespół "Żurawina" z Korytkowa Małego i "Gospa" z Karolówki. Do tańca zagrał zespół MOTIF, a niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był zespół Pudzian Band.

W konkursie na wieniec dożynkowy wzięło udział 16 wieńców z Gminy Biłgoraj i parafii Korytków Duży. Komisja konkursowa - pani Dorota Skakuj, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i pani Ludwika Dolina z MGOK we Frampolu, po obejrzeniu wszystkich wieńców pierwszą nagrodę w konkursie przyznała  delegacji z Soli, drugą otrzymała delegacja z Ciosmów, a trzecią nagrodą uhonorowano wieniec z Korytkowa Dużego. Ponadto komisja przyznała cztery wyróżnienia za wieńce z Dąbrowicy, Dereźni, Nadrzecza i Smólska.

Od rana w niedzielę  na boisku Orlik przy ZSPiG w Korytkowie Dużym odbywały się rozgrywki dożynkowego turnieju piłki nożnej. Wieczorem na dożynkowej scenie Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński i dyrektor ZSPiG w Korytkowie Dużym Paweł Grabias wręczyli puchary drużynom i najlepszym zawodnikom turnieju. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Korytkowa Dużego, drugie miejsce wygrali zawodnicy z Nadrzecza, trzecie przypadło Gromadzie, a puchar za czwarte miejsce przypadł drużynie z Brodziaków.

Atrakcje towarzyszące tegorocznych dożynek to pokazy kulinarne z degustacją przygotowane przez Fundację Qulturalne Qulinaria z Lublina, darmowy dmuchany park zabaw i animacje dla dzieci przygotowane przez Scenę Juno z Lublina, wystawa płodów rolnych przygotowana przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, stoisko wystawiennicze KRUS w Biłgoraju z konkursem "Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie" z cennymi nagrodami, stoisko Biłgorajskiego Koła Diabetyków z pomiarami cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi i pomiarami ciśnienia tętniczego, stoiska promocyjne Gminy Biłgoraj i LGD "Ziemia Biłgorajska". Dodatkową atrakcją były pokazy tradycyjnych  rzemiosł poprowadzone przez twórców ludowych z Bukowej, możliwe dzięki dofinansowaniu z "Działaj Lokalnie" FFLZB w ramach projektu "Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w Gminie Biłgoraj".

Dziękujemy wszystkim delegacjom wieńcowym i zespołom śpiewaczym za udział i uświetnienie Dożynek Gminno - Parafialnych w Korytkowie Dużym. Mieszkańcom gminy, parafii i gościom za wzięcie udziału w uroczystościach dożynkowych. Wyrazy uznania i najserdecznijsze słowa podziękowania kierujemy do Prezesa OSP pana  Franciszka Sochy, Naczelnika OSP pana Krzysztofa Bednarza, strażaków, ich żon i Chóru z Korytkowa Dużego za okazaną gościnność, nieocenioną pomoc i cały trud włożony w przygotowanie i przebieg dożynek.

Bardzo dziękujemy Firmie WOD - BUD z Kraśnika za wsparcie finansowe naszych dożynek.

• Święto Plonów w Korytkowie Dużym