"Bukowskie Jagodzianki" w Bukowej

2015-07-19

W niedzielne popołudnie 19 lipca 2015r. na placu przy remizie OSP w Bukowej odbyły się kolejne „Bukowskie Jagodzianki”, na które organizatorzy zaprosili wszystkich amatorów dobrej zabawy.

Organizatorzy jak co roku zadali sobie wiele trudu, żeby dobrze przyjąć gości i przygotowali dla nich moc atrakcji. Na "jagodziankach" promuje się bogactwo kulturowe wsi i bukowskich lasów, a zwłaszcza potrawy na bazie leśnych jagód. Rokrocznie odbywa się tu konkurs na potrawy jagodowe i lokalne przysmaki. Na stoisku regionalnym królują pierogi z jagodami i „jagodzianki”, czyli bułeczki z nadzieniem jagodowym. Twórcy ludowi z Bukowej poprowadzili pokazy i warsztaty ginących ale uprawianych wciąż w Bukowej, tradycyjnych rzemiosł, takich jak łubiarstwo, sitarstwo, snycerstwo, czy wyrób wrzecion tkackich, przekazując młodym ludziom te piękne, a zapominane już tradycyjne umiejętności. Dla młodszej części uczestników imprezy czekało wiele wyzwań w postaci różnorodnych konkursów sprawnościowych z nagrodami, a dla najmłodszych atrakcje w postaci dmuchanego parku zabaw. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, ale też zaproszeni goście. Można było podziwiać zdolne bukowskie dzieciaki, które zaprezentowały się z programem  muzycznym i tanecznym. Były to efekty  warsztatów muzycznych i tanecznych przeprowadzonych w Placówce Wsparcia Dziennego „Skrzydła” w Bukowej.  Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, tegoroczny laureat I nagrody na 49. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i II nagrody na Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie zaprezentował się w repertuarze pieśni tradycyjnych i partyzanckich, a Chór z Korytkowa Dużego przygotował na tę okazję piosenki ludowe. „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny” to spektakl muzyczny wykonany przez młodych Artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, laureatów festiwali w kraju i za granicą oraz programów telewizyjnych. Wystąpiła też Zwierzyniecka Kapela Ludowa i energetyczny rockendrollowy zespół JETSONS.  Do tańca w plenerze zaprosił chętnych zespół MEFFIS. „Bukowskie Jagodzianki” były też  okazją do przekazania Autorowi i mieszkańcom Bukowej najnowszej publikacji „Wspomnienia” autorstwa Wojciecha Malca. Autor, mieszkaniec Bukowej, działacz społeczny i regionalista zawarł w tej publikacji wspomnienia odnośnie swojej rodzinnej wsi. Historię budowy kościoła i powstania parafii, wydarzenia z okresu II wojny światowej, dawne zwyczaje i sposób obchodzenia świąt oraz opis życia na biednej biłgorajskiej wsi w połowie XX w. Wydawcą „Wspomnień” Wojciecha Malca jest Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

Organizatorem "Bukowskich Jagodzianek" była OSP z Bukowej i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. Impreza została dofinansowana z budżetu Gminy Biłgoraj i Działaj Lokalnie Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

• "Bukowskie Jagodzianki" w Bukowej