Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

2015-03-22

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycje ludowe i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie.

Trudno sobie wyobrazić  Święta Wielkanocne bez poświęconej palmy, baranka czy pisanek. Te wszystkie symbole świąt wielkanocnych, zarówno  tradycyjne palmy i pisanki, jak też te artystyczne, wykonane za pomocą współczesnych technik i materiałów  można było podziwiać i nabyć w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju w niedzielę 22 marca 2015r. I Powiatowy Kiermasz Wielkanocny zgromadził twórczynie ludowe z terenu powiatu biłgorajskiego, a miał na celu promocję wielkanocnej twórczości ludowej. Był okazją do zaprezentowania dorobku twórczyń z całego powiatu. Można było podziwiać tradycyjne palmy wielkanocne i pisanki batikowe pani Katarzyny Zygmunt z Korytkowa Dużego, pisanki drapane i artystyczne oraz kartki wielkanocne pani Zofii Dubiel z Frampola, pisanki artystyczne, stroiki wielkanocne, koronkowe serwetki Marii Wójcik z Lipowca, Stanisławy Koniecznej z Tarnogrodu i Henryki Widz z Goraja oraz prace wykonane przez uczestników zajęć Zespołu Szkolno – Rewalidacyjnego w Biłgoraju. Można było też zakupić piernikowe ozdoby wielkanocne, które zaprezentowała pani Mariola Różańska z Biłgoraja.

Organizatorami Kiermaszu było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

• Powiatowy Kiermasz Wielkanocny