XIX Jesienna Biesiada Kulturalna w Soli

2014-11-11

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Biłgoraj rozpoczęły się montażem słowno - muzycznym w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Soli i mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Soli oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty złożyli: w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego pan Marian Jaworowski, od społeczności gminy - Wójt Gminy Biłgoraj, Sekretarz Gminy Biłgoraj, Przewodniczący Rady Gminy i Proboszcz Parafii w Soli oraz Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Soli i ZSPiG w Dereźni.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zajeździe na Rozdrożu w Soli, którą przepiękną  pieśnią patriotyczną "Pytasz mnie"  rozpoczął  Jurek Odrzywolski. Uczestników i gości XIX Jesiennej Biesiady Kulturalnej powitał Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Następnie głos zabrali  przybyli na uroczystość znakomici goście: pan Marian Jaworowski - Radny Sejmiku Wojewódzkiego i pan Jan Lelonek - kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili księża: ks. kanonik Krzysztof Jankowski i ks. Adrian z parafii Sól, ks. Józef Bednarski, ks. Marek Kuśmierczyk i ks. kanonik Krzysztof Gajewski. Wzruszający montaż słowno - muzyczny "Droga do Niepodległości" zaprezentowali druhowie strażacy z OSP w Korytkowie Dużym i Chór z Korytkowa Dużego.  Prezentacje konkursowe gminnych zespołów o Nagrodę im. Ireny Potockiej  rozpoczął spektalem "Ach te wdowy" zespół z Bidaczowa Starego. Zwyczaje andrzejkowe przypomniały zespoły "Więź" z Soli  widowiskiem "Katarzynki" i  zespół "Lawenda" ze Smólska "Wigilią św. Andrzeja". Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej opowiedział wzruszjącą opowieść o sierocej doli w widowisku "Dola i niedola Janki", a zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej przygotował, po "Wianczynach" z ubiegłego roku, kolejny fragment obrzędu weselnego, czyli "Sprzedawanie wianuszków weselnych". W muzycznym repertuarze ludowym i patriotycznym wystąpili: zespół KGW z Dąbrowicy, zespół "Stok" z Hedwiżyna, "Polne kwiaty" z Dyl, "Czeremcha" z Gromady, "Zorza" z Dereźni i "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego. Szanowne Jury w osobach: dr Janina Biegalska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, prof. Jan Adamowski Dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie i mgr Andrzej Sar główny specjalista d/s kultury ludowej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie prestiżową Nagrodę im. Ireny Potockiej przyznało zespołowi z Bidaczowa Starego za spektakl "Ach te wdowy" . W uzasadnieniu werdyktu usłyszeliśmy:  poprawność gwary, doskonały sceniczny  humor i świetna gra aktorska. Wyróżnieniem został uhonorowany zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej za przedstawienie  obrzędu weselnego. Komisja pochwaliła zgodność z tradycją, wartkość akcji, piękno strojów i przyśpiewek.  We wspólnym koncercie wystąpili Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej i zespół folkowy "Podkowa" promując najnowsze wydawnictwo Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju jakim jest płyta "Baby z kopytem", na której znalazło się 10 utworów z naszego regionu. Koncert Estradowego Zespołu Pieśni Białoruskiej "Kalinka" z Białegostoku zachwycił widownię barwnymi strojami i tanecznymi, folkowymi brzmieniami pieśni białoruskich. Po wspólnej kolacji uczestników do tańca porwał, lubiany przez wszystkich zespół "VOLVEREMOS", w którym śpiewa Aleksandra Nizio, uczestniczka popularnego telewizyjnego muzycznego  show The Voice of Poland. Organizatorami spotkania w Soli był Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Zajazd na Rozdrożu i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sól i Kolonia Sól  "Więź". Ukłony i podziękowania kierujemy w stronę Państwa Halickich Zajazd na Rozdrożu za okazaną gościnność, Państwa Teresy i Czesława Obszyńskich Ciastkarnia w Biłgoraju i Mieszkańców Soli za wsparcie i pomoc w organizacji Biesiady.

• XIX Jesienna Biesiada Kulturalna w Soli