"Zasmakuj w tradycji" - warsztaty kulinarne w Bukowej

2014-05-27

W niedzielne popołudnie 25 maja odbyły się warsztaty kulinarne w ramach projektu „Zasmakuj w tradycji”, którego autorem  jest LGD „Ziemia Biłgorajska”, LGD Ziemi Kraśnickiej i LGD „Kraina wokół Lublina”.

Spotkanie w Bukowej rozpoczął Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który witając uczestników  podkreślił bogactwo tradycji kulturowych, w tym tych kulinarnych, Gminy Biłgoraj, o założeniach projektowych wspomniał Waldemar Sawastynowicz, dyrektor LGD „Ziemia Biłgorajska”, a o smakach Lubelszczyzny opowiedział Waldemar Sulisz, redaktor Dziennika Wschodniego i autor książki „Księga Smaków Lubelszczyzny”, Prezes Kresowej Akademii Smaku, organizator Krajowych Turniejów Nalewek, prowadzący  w Radiu Lublin audycję „Gotuj z Suliszem”.

Warsztaty w Gminie Biłgoraj zorganizowane zostały w remizie OSP w Bukowej. Wzięły w nich udział cztery siedmioosobowe drużyny, które pod kierunkiem Waldemara Sulisza, przygotowywały dwie tradycyjne potrawy. Dwie drużyny z Bukowej, kobieca i  druga, w której wystąpili strażacy z OSP, gotowały na dwa sposoby maczankę krakowską, natomiast dziełem Stowarzyszenia „Moje Nadrzecze” i Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach były przepyszne chłodniki litewskie z dodatkiem majowej pokrzywy. Na regionalnym stole przygotowanym głównie przez bukowskie gospodynie znalazły się nasze lokalne specjały: pierogi biłgorajskie, domowe chleby, bułki drożdżowe, domowe masełko w liściu chrzanu, smalec w chlebku z kiszonym ogórkiem, łupcie, pierogi z kapustą i grzybami, konfitury i słodkie wypieki z borówką i żurawiną oraz nalewki. Ponadto strażacy częstowali uczestników spotkania grilowaną kiełbaską, a panie smażyły dla wszystkich pachnące racuszki.

Warsztaty kulinarne połączone zostały z obchodami Dnia Matki i Piknikiem Rodzinnym, a w oprawie artystycznej znalazły się występy dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej, widowisko obrzędowe „Darcie pierza pannie młodej na pierzynę” w wykonaniu zespołu „Czeremcha” z Gromady, koncert zespołu folkowego „Podkowa” oraz zabawy i konkursy dla dzieci.

Organizatorami spotkania byli: LGD „Ziemia Biłgorajska”, jednostka OSP w Bukowej, SPiG w Bukowej, mieszkańcy Bukowej i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

• "Zasmakuj w tradycji" - warsztaty kulinarne w Bukowej