Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej wystąpił w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

2014-05-06

6 maja w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej odbyła się promocja publikacji "Tradycyjne stroje i zdobienia biłgorajskie" Elżbiety Piskorz - Branekovej. Była to trzecia publikacja Muzeum Zamojskiego podsumowująca wyniki wieloletnich badań naukowych i będąca jednocześnie katalogiem zbiorów muzealnych z tego okresu.

Jest kontynuacją wcześniejszych opracowań dotyczących stroju zamojskiego i hrubieszowsko-tomaszowskiego. Podczas spotkania z autorką,  Elżbieta Piskorz - Branekova powiedziała, że według niej "strój biłgorajski jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, elegancki, wysmakowany. Pamiętam dobrze, gdy go pierwszy raz zobaczyłam od razu zachwyciła mnie jego prostota i elegancja. Jednak to co było dawniej jego siłą obróciło się przeciwko niemu, gdyż ciężko go obecnie zrekonstruować." Autorka przygotowała prezentację ukazującą przykłady ikonografii prezentującej strój biłgorajski od połowy XX w. do czasów współczesnych. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy muzeów  zamojskiego i tomaszowskiego, przedstawiciele ośrodków kultury z terenu powiatu oraz pasjonaci kultury ludowej Ziemi Biłgorajskiej. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Wójta Gminy Biłgoraj. Spotkanie uświetnił swoim występem Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej doskonale  prezezentujący się w stroju biłgorajsko-tarnogrodzkim.

• Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej wystąpił w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej