Jubileusz 40 - lecia zespołu śpiewaczo - obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej

2014-05-03

W uroczysty dzień 3 maja zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej świętował Jubileusz 40 - lecia działalności. W udekorowanej sali remizy OSP, na tle okolicznościowej scenografii i przy wystawie pamiątek związanych z 40 - letnią działalnością zespołu rozpoczęło się święto "Jarzębiny".

Jubilaci powitali gości śpiewająco, wykonując na rozpoczęcie dwa utwory "Najpiękniejszy miesiąc maj" i "Wiosenka". Dla społeczności lokalnej i zaproszonych gości zespół "Jarzębina" zaprezentował  również, bardzo ciepło przyjęte, widowisko obrzędowe pt. "Wianczyny".  Prawdziwe salwy śmiechu ale i wzruszeń wywołały opowieści pani Marii Jargieło, założycielki i kierowniczki zespołu "Jarzębina". Jej wspomnieniom towarzyszyła prezentacja multimedialna z 40 letniej historii zespołu przygotowana przez panią Dorotę Malec. Jubileusz zespołu był okazją do podsumowań, więc w podziękowaniu za wkład zespołu w kultywowanie tradycji Ziemi Biłgorajskiej oraz promowanie Gminy Biłgoraj,  powstała publikacja "Jarzębina z Bukowej - 40 lat z kulturą ludową Ziemi Biłgorajskiej oraz została nagrana i wydana płyta zespołu "Jarzębina" z towarzyszeniem Kapeli Ludowej "Krążałka". Na płycie znalazło się 15 utworów z bogatego repertuaru zespołu. Publikacje zespołowi wraz z najlepszymi życzeniami kolejnych pięknych jubileuszy, przekazał Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, dziękując jednocześnie za te wszystkie udane lata działalności i obecności zespołu zarówno wśród społeczności lokalnej jak i reprezentując swoją gminę na prestiżowych scenach Polski. Wspólny koncert  "Jarzębiny" z kapelą "Krążałka"  zapromował nowe wydawnictwo Gminnego Ośrodka Kultury. W koncercie dla jubilatów i zgromadzonych gości wystąpiły zaprzyjaźnione gminne zespoły: Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, zespół "Czeremcha" z Gromady,  Kapela Ludowa "Krążałka" i młodzieżowy zespół folkowy "Podkowa". Przy takiej szczególnej okazji nie mogło zabraknąć kwiatów, serdeczności i życzeń od koleżanek i kolegów z zespołów, od przyjaciół i przybyłych gości. Zespół otrzymał  nagrodę od Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, którą wręczyła pani Janina Biegalska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu. Swoje życzenia przekazała zespołowi pani poseł Genowefa Tokarska, europoseł Arkadiusz Bratkowski, zaprzyjażnieni księża, kapelan ks. Krzysztof Gajewski, proboszcz parafii w Korytkowie Dużym, ks. Marek Kuśmierczyk, proboszcz parafii w Gromadzie oraz ks. Stanisław Ciupak z parafii w Bukowej. W imieniu własnym i całej społeczności szkolnej życzenia złożyła dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej pani Teresa Kowal, delegacja pracowników Placówki Wsparcia Dziennego "Skrzydła" w Bukowej i jej fillii w Gromadzie i Woli Dereźniańskiej, funkcjnującej w ramach Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju oraz radna Bukowej i Andrzejówki pani Krystyna Strzałka. Padło wiele ciepłych słów i życzeń  od przyjaciół zespołu m.in. pani Marysi Gęborys i pani Zosi Skakuj. Nie mogło więc zabraknąć jubileuszowego torta, którym zespół poczęstował wszystkich uczestników spotkania. O gościnności zespołu zaświadczyła też pyszna grochówka i domowe pierogi. Po kolacji do tańca zagrał dla wszystkich zespół Volveremos. Gospodarzami uroczystości był zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej i Jednostka OSP, przy współpracy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

• Jubileusz 40 - lecia zespołu śpiewaczo - obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej