Dożynki Gminno - Parafialne w Korytkowie Dużym

2013-09-01

W pierwszą niedzielę września odbyły się w Korytkowie Dużym Gminno - Parafialne Dożynki. Uczestniczyło w nich 15 delegacji wieńcowych z terenu Gminy Biłgoraj i Parafii Korytków Duży.

Patronatem honorowym tegoroczne dożynki objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Starostami dożynkowymi byli mieszkańcy Korytkowa Dużego, pani  Renata Socha i pan Zbigniew Kłodnicki. Uroczystości dożynkowe rozpoczął barwny korowód delegacji wieńcowych z udziałem pocztów sztandarowych OSP z Soli, Dereźni, Hedwiżyna, Korytkowa Dużego i PSL, gospodarzy gminy i parafii oraz gości. Delegacje wieńcowe reprezentowały następujące miejscowości; Andrzejówka, Bidaczów, Bukowa, Brodziaki i Smólsko, Ciosmy, Dereźnia, Gromada i Majdan Gromadzki, Hedwiżyn, Karolówka, Korczów i Okrągłe, Korytków Duży, Korytków Mały, Nadrzecze, Ruda Solska, Sól. Po mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne zbiory, odprawionej przez ks. Prałata Józefa Flisa, ks. Kanonika Krzysztofa Gajewskiego, księży proboszczów Marka Kuśmierczyka, Miłosława Żura, Stanisława Ciupaka, Piotra Sobczuka i ks. Zbigniewa Rzeźnika,  nastąpiło  oficjalne rozpoczęcie uroczystości przez Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego i wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa” pięciu rolnikom z terenu Gminy Biłgoraj. Wyróżnieni rolnicy to Jan Dziduch, zamieszkały w Smólsku Dużym, Ryszard Cieślak, zamieszkały w Soli, Stanisław Przytuła, zamieszkały w Dąbrowicy, Jacek Dzido, zamieszkały w Bidaczowie Starym, Stanisław Odrzywolski, zamieszkały w Korytkowie Dużym. Odznaczenia wręczali Elżbieta Seredyn Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i Marceli Niezgoda Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Uroczystości dożynkowe swoją obecnościa zaszczycili również Genowefa Tokarska, Poseł na Sejm RP  Sławomir Struski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Grzegorz Borkowski  Dyrektor Biura Europosła Arkadiusza Bratkowskiego, wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński oraz wielu innych znakomitych gości.

Program artystyczny rozpoczął koncert Orkiestry Dętej z Zaburza i widowisko „Tradycje dożynkowe” w wykonaniu mieszkańców Korytkowa Dużego. W prezentacjach zespołów śpiewaczych wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, zespół z Andrzejówki, zespół „Więź” z Soli, „Lawenda” ze Smólska, „Stok” z Hedwiżyna, zespół śpiewaczy z Bidaczowa Starego, zespół z Karolówki, z Korytkowa Małego, zespół „Moje Nadrzecze”, zespół śpiewaczo-obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, „Czeremcha” z Gromady, „Zorza” z Dereźni i „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Z koncertami zaprezentował się młodzieżowy zespół folkowy „Podkowa”, gminna kapela ludowa „Krążałka" i  zespół folkowy „Barban” z MOK w Przeworsku, a do tańca zagrał zespół TEX i STRYCH.

W konkursie na wieniec dożynkowy pierwszą nagrodę zdobył wieniec z Korytkowa Małego, drugą z Rudy Solskiej, a trzecią z Dereźni. Ponadto komisja wyróżniła wieńce: z Soli, Bidaczowa Starego i Korytkowa Dużego. Oprawę dożynek tworzyła wystawa płodów rolnych z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, Stoisko Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, stoisko promocyjne Centrum Turystyki Wiejskiej „Alicja” w Glinach i stoisko Gminy Biłgoraj. Ponadto była możliwość wykonania pomiarów poziomu cukru, trójglicerydów i cholesterolu. Dla dzieci organizatorzy zabezpieczyli park zabaw z dmuchańcami, malowanie buziek i wykonywanie baniek mydlanych.

Organizatorami dożynek była Gmina Biłgoraj, Parafia Korytków Duży, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Korytkowa Dużego. Słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie i cały trud organizacyjny kierujemy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Korytkowie Dużym.

• Dożynki Gminno - Parafialne w Korytkowie Dużym