IV Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku

2013-04-16

Smólsko, stolica szkolnych teatrzyków, jak co roku, gościło młodych aktorów z terenu Gminy Biłgoraj. Przyjechali ze swoimi opiekunami wraz z  garderobami pełnymi niesamowitych kostiumów i rekwizytów,  przywieźli specjalnie przygotowane na potrzeby prezentacji  przepiękne scenografie, a wszystko po to, by wziąć udział w kolejnym gminnym przeglądzie teatralnym. Na scenie w Smólsku  zaprezentowało się 140 aktorów w 11 niezwykłych widowiskach teatralnych.

1.  1  16 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury we współpracy ze Szkołą Podstawową w Smólsku zorganizował IV Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku. W konfrontacjach wzięło udział 11 szkolnych teatrzyków: ze Szkoły Podstawowej w Bidaczowie Starym, w Bukowej, Ciosmach, Dąbrowicy, Dereźni, Gromadzie, Hedwiżynie, Korczowie, Korytkowie Dużym, Smólsku i Soli. Pierwszą nagrodę tegorocznych konfrontacji bezkonkurencyjnie zdobył teatrzyk z ZSPiG w Gromadzie za sztukę "Za górami, za lasami", II nagrodę otrzymała Szkoła Podstawowa w Smólsku za spektakl "Wszystkie smoki o tym wiedzą", a III nagroda przypadła w udziale ZSPiG w Dąbrowicy za widowisko "O królewnie Kartoflance i kucharzu Czarodzieju ... czyli kuchenne rewolucje". Komisja w składzie: Maryla Olejko z BCK, Lucyna Dolina z MGOK we Frampolu i Ewa Bordzań,  postanowiła przyznać dodatkowo dwa wyróżnienia: dla teatrzyku z Zespołu Szkół w Soli i wyróżnienie specjalne dla oddziału szkolnego w Ciosmach. Kolejną  nagrodą w tych konfrontacjach była nominacja najlepszych teatrzyków: z Gromady, Smólska , Dąbrowicy i Ciosmów na Powiatowy Przegląd Teatrzyków Szkolnych w Tarnogrodzie.

1.       Organizatorzy przygotowali także trzy nagrody indywidualne za wyróżniające się kreacje aktorskie, które komisja przyznała: Ani Grabek ze Smólska za wykreowanie postaci Gnoma oraz dziewczynkom z Gromady: Mai Sokołowskiej za zagraną postać Błazna i Julii Małek za wcielenie się w postać Królewny. Wszystkie szkoły biorące udział w konfrontacjach teatralnych  otrzymały także pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe za udział w konkursie.

Nagrody zwycięzcom i uczestnikom konkursu wręczali Wójt Gminy Biłgoraj pan Wiesław Różyński i Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Gminy w Biłgoraju pani Janina Gabryszewska. Przegląd szkolnych teatrzyków swoją obecnością zaszczycili również księża: proboszcz parafii w Majdanie Starym ks. Jan Pysz i proboszcz parafii w Bidaczowie Starym, ks. Miłosław Żur, przyjaciele szkoły w Smólsku pani Krystyna Łęcka i Alina Głąb, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli pani Zofia Nizio, dyrektorzy szkół:  Barbara Wojciechowska,Teresa Mazurek, Małgorzata Wasilewska i  Mariusz Łęcki. Dziękujemy wszystkim szkołom za udział w IV Międzyszkolnych Konfrontacjach Teatralnych, a  szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Barbary Wojciechowskiej, nauczycieli, pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej w Smólsku, za nieocenioną pomoc organizacyjną.

• IV Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku