Pisanki i palmy z Korytkowa Dużego

2013-03-18

W Korytkowie Dużym mieszka rodzina, która od pokoleń zajmuje się pisankarstwem, a okres  wielkiego postu to okres wytężonej pracy pisania pisanek i przygotowywania palm wielkanocnych.

Uznana pisankarka pani Katarzyna Zygmunt umiejętności  pisania pisanek oraz wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych  nauczyła się od swojej babki Emili Iwańczyk i ciotki Władysławy Kłodnickiej, którą to zaliczano do grona najwybitniejszych artystek ludowych naszego regionu. Pisanki wykonuje techniką batikową. Na starannie dobranych , o bardzo jasnej skorupce jajkach, rysuje wzór rozgrzanym pisakiem umoczonym w pszczelim wosku, następnie moczy jajko w farbie, a po uzyskaniu odpowiedniej barwy tła nanosi kolejne elementy wzoru i ponownie maluje jajko. Dla uzyskania wielobarwnego wzoru proces ten powtarzany jest wielokrotnie. Pani Katarzyna bardzo umiejętnie łączy wzornictwo tradycyjne z własnymi motywami, stylizowanymi kwiatami, gałązkami, elementami pasmowymi. Bogata kolorystyka pisanek, mimo stosowania farb syntetycznych, nawiązuje do barw tradycyjnych. W ten sposób powstają małe, delikatne dzieła sztuki, których wykonanie oprócz cierpliwości, umiejętności i sprawnych rąk wymaga dużych zdolności plastycznych i smaku artystycznego. Podobnie jest z palmami. Żeby wykonać przepiękne tradycyjne palmy wielkanocne pani Katarzyna całe lato zbiera i suszy trzcinę, trawy i kwiaty. Muszą być zebrane w odpowiednim czasie, zanim dobrze się nie rozwiną i nie przekwitną.  Palmę zaczyna robić od góry, przygotowując kiść trzciny i bazi, następnie wiąże nicią lub cienkim  drucikiem i dodaje kolejne warstwy barwinku, czy bukszpanu, suszonych kwiatów, czy gipsówki. Używa wyłącznie roślin naturalnych, nigdy barwionych sztucznie. Pani Katarzyna Zygmunt nauczyła tych tradycyjnych metod pisankarstwa i palmiarstwa swoje dzieci i wnuki. Agatka Zygmunt, wnuczka pani Katarzyny, zaczęła malować pisanki w wieku 5 lat i od tamtej pory doskonali swoje umiejętności. Jej pisanki i palmy zdobywają pierwsze nagrody na konkursach wielkanocnych. Kultywując rodzinne tradycje pani Katarzyna pamięta o ich przekazywaniu kolejnym pokoleniom  młodych ludzi. Uczy tej trudnej sztuki dzieci i młodzież podczas corocznych warsztatów wielkanocnych, które odbywają się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, czy w gminnych szkołach i bibliotekach. W tym roku uczestniczyliśmy w takich zajęciach w Filii Bibliotecznej w Korytkowie Dużym. Bardzo wartościowe zajęcia z obrzędowości dorocznej, włączające młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze ludowej oraz  podtrzymujące dziedzictwo kulturowe Ziemi Biłgorajskiej.

• Pisanki i palmy z  Korytkowa Dużego