XVII Jesienna Biesiada Kulturalna w Soli

2012-11-11

11 listopada w Soli odbyła się XVII Jesienna Biesiada Kulturalna.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Soli i złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Zajeździe na Rozdrożu. Po oficjalnym rozpoczęciu przez gospodarza gminy Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego uczestnicy biesiady obejrzeli montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Soli przygotowany pod kierunkiem pani Jolanty Kurzyńskiej. Następnie odbyła się czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ireny Potockiej. W tym roku tematem konkursu były "Pieśni i przyśpiewki zalotne i miłosne". Gminne zespoły w prezentacjach konkursowych oceniała niezależna komisja znawców i miłośników kultury ludowej, a byli to: pani Lidia Tryka, pan Zbigniew Butryn, pani Janina Gabryszewska i pan Janusz Przysiadły. Do udziału w konkursie przystąpiło 13 zespołów śpiewaczych i kapela ludowa "Krążałka". Wszystkie zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom wykonawczy. Jednak Nagroda im. Ireny Potockiej jest tylko jedna i przypadła w tym roku w udziale  zespołowi "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, a jedyne wyróżnienie wyśpiewał sobie zespół "Czeremcha" z Gromady. Laureaci z poprzednich lat to: w 2009 r. zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej (wyróżnienie Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej), w 2010 r.  zespół "Czeremcha" z Gromady i w 2011 r. zespół "Lawenda" ze Smólska (wyróżnienie zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego).  Na  XVII Jesiennej Biesiadzie Kulturalnej z koncertem wystąpiła Kapela "Lwowska Fala" ze Lwowa, a do tańca zagrał dla wszystkich zespół VOLVEREMOS. Dziękujemy Państwu Halickim za udzieloną gościnność w swoim Zajeździe na Rozdrożu i okazaną pomoc organizacyjną oraz Stowarzyszeniu  i zespołowi "Więź" z Soli za pomoc w przygotowaniu imprezy.

• XVII Jesienna Biesiada Kulturalna w Soli